ABD’den Afrika’da Hava Saldırısı: 27 Ölü

0
147

Somali’nin kuzeydoğusundaki hava saldırısında terör örgütü Eş-Şebab üyesi 27 kişi öldürüldü.

ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı (AFRICOM), Somali’nin kuzeydoğusunda Eş-Şebab’a karşı geçen cumartesi günü gerçekleştirdikleri hava saldırısında 27 örgüt üyesinin öldürüldüğünü açıkladı.

AFRICOM’un, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından yapılan yazılı açıklamada, Puntland vilayetine bağlı Bosaso kentinin 26 mil güneybatısında yer alan bölgede, Eş-Şebab örgütüne ait mevziye geçen cumartesi günü hava saldırısı düzenlendiğini bildirildi.

Saldırıda 27 Eş-Şebab üyesinin öldürüldüğü duyurulan açıklamada, Somali hükümeti ile koordineli düzenlenen operasyonda sivil kaybın yaşanmadığı kaydedildi.

Açıklamada, ayrıca ABD güçlerinin, Amerikan vatandaşlarını savunmak ve terör tehditlerini başarısızlığa uğratmak için Afrika Birliği Somali Misyonu (AMISOM) ile iş birliği içinde elindeki bütün imkanları kullanmaya devam edeceği aktarıldı.

Sponsorlu

Bu operasyonun, ABD kuvvetlerinin, bu yıl içinde Eş-Şebab Örgütü’nü hedef aldığı ve örgütte en fazla kaybın yaşandığı hava saldırısı olduğu ifade edildi.

Somali‘de Federal Geçiş Hükûmeti‘ni ortadan kaldırmak için savaşan bir silahlı örgüt. 2011 yılı itibarıyla ülkenin güneyinin çoğunu kontrol etmektedir.Eş-Şebab Hareketi, Somali merkezi hükümetinin devrilmesini ve İslam hukukunun katı yorumuna dayanan bir İslam devletinin kurulmasını istiyor.Bu eylemler ABD’nin bölgedeki çıkarlarına ters düşmesinden dolayı kuvvet kullanmaktan çekinmemektedir.

Gürkan SENTÜRK

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here