ABD’den “Hürmüz’e Radar Üssü” Hamlesi

İran’ın, batılı ülkelerin baskısına rağmen nükleer programından vazgeçmemesi yaptırımları da beraberinde getirdi. Tahran yönetimi, bu yaptırıma karşı Hürmüz Boğazı’nı petrol tankerlerinin geçişine kapatma tehdidinde bulunmuştu. Bu tehdit, Amerikan yönetimini harekete geçirdi ve bölgeye savaş gemileri gönderildi.

Los Angeles Times gazetesi’nden bildirilenlere göre, Amerikan donanmasının Basra Körfezi’ne, mayın tespiti ve imhasında kullanılmak üzere insansız deniz araçları konuşlandırıldı. Washington Post gazetesi de, Eylül ayında Basra Körfezi’nde geniş çaplı bir mayın temizleme tatbikatı düzenleneceğini duyurdu. Gazete, Katar’da gizli bir radar üssü inşa edildiğini de bilgilerine ekledi.

İsrail’i ziyaret eden Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Amerikan’ın tüm gücünü İran’ın nükleer silah elde etmesini önlemek için kullanacağınıı söyledi. Clinton, diplomatik yolun açık tutulmaya çalışıldığını belirterek, “İranlı liderler hala doğru karar verme fırsatına sahip. Seçim sonuçta İran’a aittir” açıklamasında bulundu.

(TUİÇ Akademi, TRT Haber)

 

Nagihan KILINÇ

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...