AB’den, İngiltere’nin İrlanda Sınırı Önerisine Red

0
75

Avrupa Birliği (AB), İngiltere’nin Kuzey İrlanda’da sınır uygulanmaması için ticari ilişkileri 2021 yılından sonra bir süre Gümrük Birliği esaslarına uygun şekilde devam ettirme önerisini reddetti.

AB Komisyonu’nun Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier, İngiltere ile gerçekleştirilen Brexit müzakereleri turunun ardından Brüksel’de basın toplantısı düzenledi.

Barnier, AB Liderler Zirvesi’ne 3 hafta süre kaldığını anımsatarak, “Karar alma ve tercih yapma zamanı geldi. Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılmasına 10 aydan kısa süre kaldı. Sonbahara kadar anlaşma sağlamamız gerek. Anlaşma yapmak ve buna ilgili mercilerce onay verilebilmesi için sadece bir kaç ayımız kaldı.” diye konuştu.

İngiliz hükümeti tarafından yayımlanan “Geçici Gümrük Düzenlemesi” öneri metnini dün aldıklarını açıklayan Barnier, “Bu belgenin yayınlanması olumlu bir adım. Belgeyi objektif biçimde değerlendiriyoruz.” ifadesini kullandı.

Sponsorlu

Barnier, müzakerelerde ekonomi, güvenlik gibi konularda yeni ilişkilerin çerçevesini görüştüklerini belirterek, “İngiltere’nin belgelerinde bir mevcut durumun devamı talebi var. AB’den ayrılma kararı alan bir ülke mevcut ilişkilerin bütün faydalarından yaralanırken düzenleyici ve denetleyici unsurlarını bırakamaz. AB sistemi dışındayken faydalarına erişemezsiniz.” değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere, 2016 yılının Haziran ayında yapılan referandumla yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla AB’den ayrılma kararı almış, 29 Mart 2017’de de Lizbon Anlaşması’nın 50. maddesini işleterek ayrılık sürecini resmen başlatmıştı.

 

 

Mustafa BİLGİN

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 

Kaynakça:

Anonim, (2018), AB, İngiltere’nin ‘Kuzey İrlanda’ önerisini kabul etmedi, <http://www.gunes.com/dunya/abden-ingilterenin-onerisine-ret-881829 >, erişim: 9 Haziran 2018

Anonim, (2018), AB’den İngiltere’nin önerisine ret., <https://www.ahaber.com.tr/dunya/2018/06/08/abden-ingilterenin-onerisine-ret  >, erişim: 9 Haziran 2018

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here