AB’den Suriye’ye Yatırım Yasağı

AB’den bir yetkili, yaptırımların 27 üye ülkenin yazılı olarak resmen onaylamaları durumunda cumartesi yürürlüğe gireceğini söyledi. AB’nin yeni yaptırımları AB’de basılan Suriye banknot ve metal paralarının teslim edilmemesini, bazı kuruluş ve kişilere yasak getirilmesini de kapsıyor. Bazı Arap ülkeleri gibi Suriye’nin de paralarının büyük kısmı AB’de basılıyor.

Yaptırımlarla, adı açıklanmayan bazı Suriye kuruluşları ve kişilerin mal varlıklarının dondurulması, seyahat yasağı getirilmesi ve AB şirketleriyle iş yapmalarının engellenmesi hedefleniyor.

Suriye’nin petrol sektörüne yönelik yeni yaptırımlar, Avrupalı şirketlerin Suriye’de petrol araması, üretimi ve rafine etmesini, Suriye’nin enerji sektörüyle ortak girişimlerini, kredi verilmesini ve Suriyeli şirketlerde pay sahibi olmasını yasaklıyor. Ancak, daha önceki yatırımlar yeni yaptırımlardan etkilenmiyor.

Avrupa hükümetleri, daha önce aldıkları önlemler çerçevesinde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın 6 aydır hükümet karşıtı göstericilere karşı yürüttüğü bastırma operasyonlarını ekonomik yaptırımlarla sona erdirmeyi amaçlıyor. AB’li yetkililer, amaçlarının uzun vadede Esad hükümetinin fonlara erişimini durdurmak olduğunu belirtiyor.

Suriye’de önemli yatırımları olan Shell ve Total gibi Avrupalı şirketlerin gelişmeleri yakında izlediği bildiriliyor.

 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...