ABD’nin Dağlık Karabağ Endişesi

0
106

Bratislava’da düzenlenen “Global Security” toplantısında açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Philip Gordon, “Dağlık Karabağ Sorunu dondurulmuş sayılıyor, fakat temas hattında sıkça insan kayıplarına neden olan ateşkes ihlalleri yaşanmaktadır. Herhangi bir yanlış adım sonucunda çatışma daha da sıcak aşamaya kayabilir. Bu senaryoya izin verilmemelidir” şeklinde ABD’nin Karabağ konusundaki endişelerini belirtti.

Gordon Minsk Grubu’na da değinerek, sorunun çözümünde ciddi bir ilerleme sağlanamamasında tüm suçu Minsk Grubu’nda aramamak gerektiğini belirtirken Minsk Grubu’nun mevcut görüş ayrılıklarının çözümü için de elinden geleni yaptığını söyledi.

Sponsorlu

Rusya’nın Karabağ sorununun çözümünde son zamanlarda aldığı liderlik hakkında ABD’nin tutumu hakkında sorulan sorulara ise, Moskova’nın Washington’a nazaran bölgeye daha yakın olmasından dolayı olaylara hâkimiyetinin daha iyi olabileceğini ve ABD’nin Rusya’nın şeffaf bir faaliyet gösterdiğini, görüşmeler hakkında detaylı bilgilendirme yaptıklarını düşündüğünü belirtti.

(tuicakademi – Z.S.-FV.) // Erdem PARLAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here