ABD’nin Şam Büyükelçisi Hama’da

ABD’nin Şam’daki büyükelçisinin Hama kentini ziyaret etmesi ardından, Esad yönetimi Washington’ı iç işlerine karışmakla suçladı. ABD’nin Şam Büyükelçi Robert Ford, Suriye’de muhalefetin kalesi konumuna gelen Hama kentine ziyaret gerçekleştiriyor. Bugün de kentte kalacak Büyükelçi Ford’un ziyareti Şam-Washington hattında yeni bir gerilime neden oldu.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, büyükelçiliği ziyaretinin, ABD’nin ülkede süregiden protestolarda parmağı olduğunun ‘açık bir kanıtı’ olduğunu söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı ise daha önce yaptığı açıklamada, ziyaretin göstericilerle dayanışma gösterisi olduğunu söylemişti. Ayrıca Washington, Büyükelçi Ford’un bugünü de kentte geçirmeyi planladığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, kentte olanların ABD’yi ciddi biçimde kaygılandırdığını da belirtmesinin ardından, Büyükelçi Ford’un Hama’daki varlığının, değişim arzularını dile getirme hakkını kullanan Suriyelilere destek ifade ettiğini sözlerine ekledi.

Son çatışmalarda en az 22 sivilin hayatını kaybettiği kent direnişin kalesi haline gelmiş durumda. Çevresinde tankların beklediği kentten, güvenlik güçlerinin saldırabileceği kaygısıyla, yüzlerce kişi kaçmıştı. Hama’da olan olaylara rağmen; ABD’nin, büyükelçisini Hama’ya göndererek, Suriye yönetimini, kente topyekûn bir saldırı yapmaktan alıkoymayı amaçladığı yorumları yapılıyor.

 

(tuicakademi — ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.