ABD’nin Şam Büyükelçisi Hama’da

ABD’nin Şam’daki büyükelçisinin Hama kentini ziyaret etmesi ardından, Esad yönetimi Washington’ı iç işlerine karışmakla suçladı. ABD’nin Şam Büyükelçi Robert Ford, Suriye’de muhalefetin kalesi konumuna gelen Hama kentine ziyaret gerçekleştiriyor. Bugün de kentte kalacak Büyükelçi Ford’un ziyareti Şam-Washington hattında yeni bir gerilime neden oldu.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, büyükelçiliği ziyaretinin, ABD’nin ülkede süregiden protestolarda parmağı olduğunun ‘açık bir kanıtı’ olduğunu söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı ise daha önce yaptığı açıklamada, ziyaretin göstericilerle dayanışma gösterisi olduğunu söylemişti. Ayrıca Washington, Büyükelçi Ford’un bugünü de kentte geçirmeyi planladığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, kentte olanların ABD’yi ciddi biçimde kaygılandırdığını da belirtmesinin ardından, Büyükelçi Ford’un Hama’daki varlığının, değişim arzularını dile getirme hakkını kullanan Suriyelilere destek ifade ettiğini sözlerine ekledi.

Son çatışmalarda en az 22 sivilin hayatını kaybettiği kent direnişin kalesi haline gelmiş durumda. Çevresinde tankların beklediği kentten, güvenlik güçlerinin saldırabileceği kaygısıyla, yüzlerce kişi kaçmıştı. Hama’da olan olaylara rağmen; ABD’nin, büyükelçisini Hama’ya göndererek, Suriye yönetimini, kente topyekûn bir saldırı yapmaktan alıkoymayı amaçladığı yorumları yapılıyor.

 

(tuicakademi — ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

TUİÇ AKADEMİ GÖNÜLLÜ EDİTÖR ÇAĞRISI

  TUİÇ Akademi ekibi olarak gönüllülük esaslı devam ettirmekte olduğumuz...

Diplomasi Akademisi Raporu

4 - 26 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 4 haftalık...

La Belle Verte (1996)

Yapım Adı: La Belle Verte Yapım: 1996 / Fransa Yönetmen: Coline...

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...