Abhazya Liderinin Türkiye Ziyareti

Gürcistan’a bağlı ayrılıkçı Abhazya yönetiminin lideri Sergey Bagapş 7-10 Nisan tarihleri arasında Türkiye’yi ziyaret ediyor. Bagapş, ziyaretle ilgili açıklamasında, “Uzun zamandır Türkiye’ye gelip milletimin yaşadığı yerleri görmek insanlarımızı ziyaret etmek istiyordum.

Abhazya Devletinin başında kim olursa olsun bu ziyareti gerçekleştirmek sorumluluğundadır. Çünkü denizin o tarafında olan da bu tarafında olanda tarihi olayların ayırdığı bir millet.” ifadelerine yer verdi. Sergey Bagapş, Abhazya hükümetinin sitesinde yayınladığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi: “Benim ve diğer arkadaşlarımızın Türkiye’yi ziyaret edeceği ortam bugünlerde Türkiye Devleti tarafından yaratıldı. Bu sebeple Türkiye’de gerçekleştireceğimiz görüşmeleri, heyetimizin programını Türkiye Cumhuriyeti kanunları çerçevesinde yapacağımızdan eminim. Dünyadaki büyük ülkelerden biri olan, vatandaşlarımızın büyük bir kısmının yaşadığı, onlar için ikinci vatan olan Türkiye’ye her zaman saygı duymuşuzdur.”

Bagapş’ın programında Ankara, Sakarya ve İstanbul’da yapılacak etkinlikler yer alıyor. Dışişleri Bakanlığı ise Sergey Bagapş’ın Türkiye ziyaretinin Türk vatandaşları tarafından kurulan sivil toplum örgütlerinin daveti üzerine ve onların münhasır sorumluluğunda sağlık gerekçeli olarak gerçekleşeceğini vurguladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Bu ziyaret hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır.” denildi. Türkiye’nin, Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne yönelik hassasiyetini tamamıyla paylaştığı belirtilen bakanlık açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: “Türkiye, uluslararası tanınmış sınırları çerçevesinde Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü tanımakta ve desteklemekte, bu politikayı temel bir tutum olarak sürdürmektedir. Türkiye, Gürcistan’la geleneksel dostluk ve her alanda kapsamlı işbirliğine dayanan stratejik ortaklığına çok büyük önem atfetmektedir.Türkiye, iki ülke halklarının ve bölgenin tamamının çıkarları doğrultusunda Gürcistan ile stratejik ilişkilerini derinleştirme konusundaki kararlılığını yeniden teyit eder.”

(tuicakademi, cha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...