Adım Adım Küba- Çin Yakınlaşması

0
156

Haziran ayında, Çin Halk Cumhuriyeti yetkililerini ağırlayan Küba’da, iki ülkenin karşı karşıya bulunduğu sorun ve bunlara dair çözümler tartışılarak ticaret, sanayi ve enerji alanında daha fazla işbirliği yapılması konusunda mütabakata varılmıştı. İki ülke arasındaki dostluğun pekişmesinden çok memnun olduğunu belirten iki liderin bu ay tekrar bir araya geldi.

2008 yılında Küba Devlet Başkanı Fidel Castro’nun yerini alan kardeşi Raul Castro’nun, Çin’in başkenti Pekin’e, iki müttefikin daha çok yakınlaşmasına sebep olacak bir dizi anlaşmaya imza atmak üzere gitmiş olduğu bildirilmişti. Kaydedilen bilgilere göre, Raul Castro, Perşembe günü Çin Başkanı Hu Jintao ile görüşmeler yaparak bazı anlaşmalar imzalamış, imzalanacak yeni anlaşmalar için ise, ileride Çin’in liderlik koltuğuna oturması beklenen Başkan Yardımcısı Xİ Jinping ve Başbakan Yardımcısı Li Keqiang’la görüşmek üzere adım atmıştır.

Sponsorlu

Bu anlaşmalar çerçevesinde Çin’in Küba’ya yeni bir kredi limiti açacağının ve bunun yanısıra sağlık, teknoloji gibi alanlarda yardımcı olacağının da altı çiziliyor. Ayrıca bu ziyaret, Raul Castro’nun Başkan olduğu dönemden beri Çin’e yaptığı ilk ziyaret olması sebebiyle önem taşımaktadır. Görüşmelerde yapılan bu anlaşmalarla Çin’in, Venezula’dan sonra Küba’nın ikinci büyük ticaret ortağı haline geldiği ifade ediliyor.

(TUİÇ Akademi, BBC, Prensa Latina)

 

Yelda Öztaş

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here