Afganistan’da Kadın Hakları Hala Oldukça Kötü Durumda

 Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu (AIHRC) Salı günü Afgan kadınlarının hâlâ ev içi şiddet, çeşitli ayrımcılık biçimleri ve evlerinin dışındaki kötü muamele gibi büyük güçlüklerle uğraştığını söyledi.

 AIHRC, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin en önemli unsurlarından biri olmasına rağmen, Afganistan’ın amacına ulaşmasının çok uzak olduğunu belirtti. Mantıksız kültür, çocuk veya erken evlilikler, kızlar için eğitim olanakları bulunmaması ve diğer sosyal sınırlamalar, şu anda Afganistan’da kadınların karşılaştığı temel meseleler arasındadır.

 AIHRC başkanı Sima Samar, “Kadınların durumlarının kırılganlığının ve yasanın uygulanmasının arkasında bir bahane olarak savaş meselesini ve ekonomik zayıflığı kullanmamalıyız” dedi.

 Afganistan’da cinsiyet eşitliğini zayıflatan temel nedenlerden birinin kadınların erkekler üzerindeki ekonomik bağımlılığı olduğuna inanılıyor. Ekonomi bakanı Abdul Sattar Murad, “2030’da sürdürülebilir kalkınmanın hedefleri ve amaçları ile ilgili raporu halklarla ve uluslararası toplulukla paylaştık, kadın hakları alanında somut başarılar sunmak zorundayız” dedi.

 2016’da, AIHRC tarafından kadınlara yönelik şiddet olaylarında 5,500’den fazla olay kaydedildi. Kadın İşleri Bakanı Dilbar Nazari, “Henüz yeterli kazanım sağlamadık, kadınlar hala cinsiyet ayrımcılığı ve eşitsizlikle karşı karşıya, her alanda sorunlar var” dedi. AIHRC, hükümetin kadınların yaşamlarını ve haklarını iyileştirmeye yönelik çabalarının yetmediğini savunuyor.

Feyza Nur Atabay – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.

Çeviri: Neoliberalizmden Sonra

Bu yazı, Rana Faroohar'ın ‘Foreign Affairs’ için kaleme almış olduğu “After Neoliberalism: All Economics Is Local” başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir.

The Wind That Shakes the Barley (2006)

Avrupa çalışmaları stajyerimiz Ferhat Ege Aksaylı, The Wind That Shakes the Barley filmini sizler için analiz etti.

Paris Attacks and the Role of the European Union

Abstract This article analyzes the attacks of the Islamic State...