Afganistan’da Taliban’la Ateşkes İlan Edildi

0
157

Afganistan Devlet Başkanı Gani, Taliban örgütüne karşı yürütülen savaşta geçici ateşkes ilan ettiklerini açıklamış ve güvenlik güçlerinden, Ramazan Bayramı’nı da kapsayacak şekilde Taliban’a karşı operasyonlarını durdurmasını istedi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, günlük basın brifinginde, Guterres’in Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin Taliban Örgütü’ne karşı yürütülen savaşta, geçici ateşkes ilan etmesini memnuniyetle karşıladığını söyledi. Genel sekreter, Taliban’a geçici ateşkese karşılık vermesi ve Afganistan Devlet Başkanı Gani’nin doğrudan müzakerelere başlamaya yönelik barış önerisini kabul etmesi çağrısı yapıyor, dedi.

Bunun üzerine, NATO’dan da aynı şekilde destek gören ateşkese Stoltenberg, “NATO’nun Afganistan’da ki varlığı, Taliban’a, savaş sahasında kazanamayacağı mesajını veriyor. Çözüm için tek seçenek, Taliban’ın müzakere masasına oturmasından geçiyor.” ve “Taliban’a, ateşkes kararına katılma, silah bırakma ve barışçıl bir çözüm için yapıcı bir diyalog içine girme çağrısında bulunuyorum.” diye konuştu.

Taliban Örgütü, tarihinde ilk kez Ramazan Bayramı için 3 günlük ateşkes ilan ettiğini duyurdu. Taliban’dan yapılan açıklamada, Ramazan Bayramı’nda 3 gün boyunca herhangi bir saldırı sırasında, savunma konumunda olacakları belirtildi. Açıklamada, ateşkesin yabancı güçleri kapsamadığı, Taliban operasyonlarının süreceği ifade edildi. Taliban ayrıca savaş meydanına dönmeyeceklerine dair söz vermeleri halinde esirleri serbest bırakmayı düşünebileceğini de açıkladı.

Sponsorlu

Küçük de olsa önemli bir adım olan bu ateşkes, bölgede güzel şeylerin de olabildiğin bizlere göstermektedir.

Kerem AYSU

o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here