Ahmedinejad ”Nükleer gücüz”

İran İslam Devrimi’nin 34. yılı adına düzenlenen etkinliklere 30 eyalet ve 900 ilçede milyonlarca İranlı’nın katıldığı belirtildi.

Başkent Tahran’da bulunan Azadi Meydan’ın da ki etkinliklerde Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da hazır bulundu.

Sık sık ”ABD’ye ölüm”, ”İsrail’e ölüm” sloganı atılan tören alanında, ABD ve İsrail aleyhinde yazılı döviz ve pankartların asıldığı görüldü.

Ahmedinejad ”Nükleer gücüz”

Azadi Meydan’ın da ki törende iç ve dış politika hakkında konuşan Ahmedinejad ABD’ in müzakere taleplerine cevap verdi. Amerika’ya hitaben, müzakere masasına oturmak için İran halkına yönelttiği silahlarını çekmesi şartını koşan Cumhurbaşkanı, müzakerelerin karşılıklı saygı ve adalet çerçevesinde olursa bir anlam ifade edeceğini belirtti.

Zorba güçlerin devrimden itibaren, İran halkının gelişmesini ve kalkınmasını önlemek için her türlü baskı, yaptırım ve tehdide başvurduğunu söyleyen Ahmedinejad, ancak onların yenilgiye uğradığını belirtti.

Hiç bir gücün İran halkının hedeflerine ulaşmasını engelleyemeyeceğini belirten İran lideri ”Halkımız zerre kadar dahi olsa haklarından vazgeçmeyecek”dedi.

Bu zamana kadar İran’ın nükleer güç olmasının engellenmeye çalışıldığını da belirten Cumhurbaşkanı, ”Bugün artık nükleer bir gücüz” diye konuştu. Batılı ülkelere çağrıda bulunarak nükleer konusunda en iyi yolun müzakere ve diyalog olduğunu belirtti.

İnsanlığın barış ve adalet özlemlerinin kötü yönetimlerden dolayı bir türlü gerçekleşmediğini ve hiç kimsenin bu durumdan razı olmadığını belirten Ahmedinejad, zorba ve sömürgeci güçlerin karmaşık ekonomik yapılarla diğer milletlerin servetlerini yağmaladıklarını, kendi ceplerine indirdiklerini dile getirdi.

Emperyalist ve kültürsüz siyonistlerin çıkmaz sokakta hareket ettiğini ve artık yolun sonuna geldiğini ifade eden Ahmedinejad, komünizmin çöktüğünü, kapitalizminde sayılı günlerinin kaldığını dile getirdi.

Konuşmasında devrimle birlikte bilim ve teknoloji başta olmak üzere birçok alanda büyük yatırımlar yapıldığını söyleyerek yakın bir gelecekte 36 bin kilometre irtifada uzaya yeni bir uydu göndereceklerini kaydetti.

Birlik ve beraberlik içinde olmaları gerektiğini vurgulayan Ahmedinejad, 14 Haziranda yapılacak seçimlerde halkın sandık başına giderek kendi aydınlık geleceğine karar vereceğini ve en iyi adayı seçeceğini belirtti.

Konuşmasının sonunda ise devrimin yıl dönümünü kutladı ve törenlere kitleler halinde katılarak yeni bir destan yazan halka teşekkür etti.

(TUİÇ Akademi, Anadolu ajansı)

Fethullah CEYLAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...