Ahmedinejad’a BM’de Protesto

Amerikalı ve bazı Avrupalı diplomatlar, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın BM Genel Kurulu toplantılarındaki konuşması sırasında salonu terk etti.

Ahmedinejad, konuşmasında, ABD’yi 11 Eylül 2001 terör saldırılarını Irak ve Afganistan’da savaş açmak için bahane olarak kullanmakla suçladı.

11 Eylül saldırılarını “gizemli” olarak nitelendiren Ahmedinejad, ABD ve müttefiklerinin “Siyonizmi kutsal bir kavram ve ideoloji olarak gördüklerini” söyledi.

Ahmedinejad, “Sömürgeciliğin etkisi altındaki emperyalist medya ağını kullanarak Yahudi soykırımını ve 11 Eylül olayını sorgulayanları yaptırımlar ve askeri harekatlarla tehdit ediyorlar” dedi.

Ahmedinejad’ın konuşması sırasında Amerikalı diplomatların yanı sıra aralarında Fransa’nın da bulunduğu ondan fazla Avrupa ülkesinin diplomatı salonu terk etti.

New York’ta Protesto

Bu arada New York’ta yüzlerce kişi, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın BM Genel Kurulu toplantılarına katılmasını protesto etti.

Protestolar çerçevesinde BM’nin karşısındaki bir binanın önünde, Suriye-İran ittifakıyla alay etmek için aynı cinsiyetten iki kişi temsili nikah töreni düzenledi. Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin kılığına giren bir protestocu nikah törenini yönetirken, mizanseni izleyenlere, nükleer silah yapımında kullanılan uranyumu temsilen sarı pasta ikram edildi.

Gösterinin yapıldığı binanın önündeki kaldırımın dev afişlerle kaplandığı, afişlerden birinde “Kahrolsun İran” yazılı olduğu, çocuklarınsa Ahmedinejad’ın posterini ayaklarıyla ezdiği kaydedildi.

Merkezi Paris’te bulunan İranlı muhalif grup İran Ulusal Direniş Konseyi’nin lideri Meryem Recavi, dev ekranda uydu aracılığıyla yaptığı konuşmada, Ahmedinejad’ın İran halkını temsil etmediğini söyledi.

Recavi, BM ve ABD’ye İran halkı ve kendileriyle birlikte olmaları çağrısında bulundu.ABD’nin eski BM Büyükelçisi John Bolton da Barack Obama yönetiminin İran halkını kendi ülkelerindeki şiddetten korumak için “neredeyse hiçbir şey yapmadığını” ifade etti.

Ahmedinejad, BM toplantılarında ABD ve müttefiklerine suçlamalar yöneltmiş, Amerikalı ve bazı Avrupalı diplomatlar İran Cumhurbaşkanı konuştuğu sırada toplantı salonunun terk etmişti.

 

(tuicakademi-CNN)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...