ALBA’NIN VENEZUELA ZİRVESİ

0
141

 ALBA’nın 14.zirvesi Venezuela’nın başkenti Caracas’da yapılıyor. Zirve 5 Martta başladı ve 15 Martta sona erecek. Hugo Chavez’in ölümü’nün dördüncü yılı ve Fidel Castronun dördüncü ayı olması sebebiyle ilk olarak anma gerçekleştirildi. Üye Devlet Başkanlarının katıldığı toplantıda ana konu, Venezuela’nın yaşadığı ekonomik bunalım oldu. Emperyalizm’in en büyük saldırı tehtidi olduğu ve bu konuda Venezüela için dayanışma sağlanacağı konuşuldu. Açılış konuşmasında Nicolas Maduro, kriz zamanlarında Latin Amerika halkının örgürlükçü ruhununun ortaya çıkacağını, neoliberal politikalara direnmek amacıyla örgütlenmenin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

 Bölgesel entegrasyon bloğu olan ALBA’nın Devlet Başkanları, Trump yönetiminin Meksika karşısında gösterdiği duvar tutumununda da birlik ve dayanışma içinde olacaklarını belirttiler. Ayrıca göçmenlik karşıtı politikalara bir fon oluşturma kararı aldılar.

 ALBA yani Latin Amerika İçin Bolivarcı İttifak, Hugo Chavez ve Fidel Castro’nun birlikte oluşturdukları anti-emperyalist Latin Amerika ortak pazarıdır. ABD’nin Serbest Ticaret Antlaşması’na tepki olarak doğmuştur

Edanur Kaya – LATAM Stajyer

Sponsorlu

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here