Alman Cumhurbaşkanı İstifa Etti

0
79

Bir işadamı arkadaşından düşük faizli özel kredi alma ve basını sansüre çalıştığı gerekçesiyle sert eleştirilere maruz kalan Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff istifa etti.

İstifasını açıklamak için eşi Bettina Wulff’le birlikte kameraların karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Wulff, “Bana olan güvenin zedelendiğini gördüm, o nedenle istifa ediyorum” dedi.

Sponsorlu

“Hata yaptım ama her zaman dürüst davrandım” diyen Wulff, son tartışmaların eşi Bettina Wulff ve kendisini çok yaraladığını söyledi.

Wulff’un saat 11’deki açıklamasının ardından Başbakan Merkel’in de saat 11.30’da bir açıklama yapması bekleniyor. Başbakan Merkel, bugün İtalya’nın başkenti Roma’da bu ülkenin Başbakanı Mario Monti ile bir görüşme yapacaktı. Ancak Almanya Başbakanı bu ziyareti son anda iptal etti.

Almanya tarihinde ilk kez bir cumhurbaşkanının dokunulmazlığının kaldırılması için resmi başvuruda bulunuldu. 

Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı olduğu dönemde, bir işadamı arkadaşından 500 bin Euro düşük faizli özel kredi aldığını parlamentodan ve kamuoyundan sakladığı gerekçesiyle Hannover savcılığı soruşturma başlattı.

Alman medyasının bu olayın üzerine gitmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un tatillerini sıkça işadamlarına ait villalarda geçirdiği ortaya çıkmıştı.

BASINA SANSÜRLE SUÇLANIYOR

Cumhurbaşkanı Wulff’un, Bild Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kai Diekmann’ı arayıp, haberlerin yayınlanması durumunda medya grubuyla ilişki kesme tehdidinde bulunmasının ortaya çıkması üzerindeki siyasi baskıları daha da arttırmıştı.

Cumhurbaşkanı Christian Wulff işadamı arkadaşından özel kredi aldığını kabul etti ve bunu kamuoyundan saklamasının hata olduğunu söyledi. Ancak Cumhurbaşkanı Wulff, basına sansür uygulamak istediği yönündeki suçlamaları kabul etmedi.

DOKUNULMAZLIĞI MECLİS’TE OYLANACAK

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un dokunulmazlığının kaldırılması için Federal Meclis’te üçte ikilik çoğunluğun sağlanması gerekiyordu. Ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti (SPD) dokunulmazlığın kaldırılması yönünde oy kullanacağını açıklamıştı.

KÖHLER’İN İSTİFASIYLA GÖREVE GELDİ

Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Almanya’nın eski Cumhurbaşkanı Horst Köhler’in 2010 Mayıs ayında beklenmedik istifası sonrasında Temmuz 2010 tarihinde göreve gelmişti.

 

ntvmsnbc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here