Almanya, Sırbistan’ı AB Üyeliği Konusunda Destekliyor

0
159

 Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’daki resmi temasları kapsamında Başbakan Aleksandar Vucic ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Gabriel, Sırbistan’ın Avrupa Birliği’ne (AB) girebilmesi için Kosova ile ilişkilerinde reform ve normalleşme sürecine devam etmesi gerektiğini ifade ederek, Vucic’in cumhurbaşkanlığı seçiminde elde ettiği zaferin bu konuda umut vadettiğini belirtti.

 Seçim zaferinin, beraberinde Kosova ile ilişkiler konusunda büyük sorumluluklar getirdiğini söyleyen Gabriel, Sırbistan’ın AB üyeliğinin bu koşula bağlı olduğunu kaydetti. Vucic’in seçim zaferini tebrik eden Gabriel, Sırbistan’ın en kısa sürede AB üyesi olması gerektiğini belirterek, “Almanya, Sırbistan ve diğer ülkelerin AB üyelik süreçlerine destek vermeyi, bir sorumluluk olarak görmektedir.” ifadelerini kullandı.

 Vucic de Sırbistan ile Almanya arasındaki diyaloğun daha yoğun bir şekilde devam edeceğini umduğunu belirterek, Almanya’nın, Kosova ile diyalog sürecine ve bölgede iyi ilişkilerin korunmasına verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ayrıca Vucic, Almanya’nın her zaman Batı Balkanların istikrarını desteklediğini kaydetti. Sırbistan’ın stratejik hedefinin AB üyeliği olduğunu ifade eden Vucic, Rusya ve Çin ile iyi ilişkilerini de korumak için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

 Vucic, Sırbistan’ın cesur ve dürüst bir siyasete sahip olduğuna dile getirerek “Biz Moskova’da Sırbistan’ın AB yolunda ilerlediğini, Washington’da ve Brüksel’de ise Rusya ile iyi ilişkilere sahip olduğunu söyleyebiliyoruz. Sırbistan egemen, özgür ve bağımsız bir ülkedir.“ diye konuştu.

Sponsorlu

Mustafa Turgun – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here