Almanya – Tunus Arasında Mülteci Anlaşması

0
130

 Almanya’nın Berlin şehrinde Noel pazarına düzenlenen terör saldırısı sonrası ülkedeki kuzey Afrikalı kaçak göçmenlerin sınır dışı edilme süreci hızlandırıldı. Tunus’u ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel, bin 500 kaçak Tunuslunun ülkesine geri gönderilmesi için Tunus hükümetiyle anlaşmaya varıldığını açıkladı.

 Tunus Cumhurbaşkanı Essebsi anlaşmanın her iki taraf için de iyi olduğunu söyledi: “Bu anlaşma Almanya’da oturumu olmayan bin 500 Tunuslu göçmeni ilgilendiriyor. Bizimle anlaşmaya varılması Almanya için de iyi oldu. Çünkü o insanları aniden sınır dışı edebilirlerdi. Bizim açımızdan bakıldığında; bu kişilerin Tunuslu olduklarını doğrulamak için Almanya’ya bir ekip göndereceğiz.”

 Mülteci anlaşması karşılığında Almanya, Tunus’a kalkınma projelerinde kullanılması için 250 milyon Euro yardımda bulunacak.

 Berlin’deki Noel pazarına saldıran Tunus vatandaşı Anis Amri’nin Almanya’daki iltica başvurusu reddedilmişti. Saldırı sonrası Başbakan Merkel göçmenlere yönelik ‘açık kapı’ politikası yüzünden yoğun eleştirilere muhatap olmuştu.

Sponsorlu

Halit Uysal – AFRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here