Annan Suriye Zirvesi’ne Türkiye’yi de Davet Etti

Birleşmiş Milletler Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın, hafta sonu Cenevre BM Sarayı’nda yapılacak Dışişleri Bakanları düzeyindeki Suriye Zirvesi’ne, Birleşmiş Milletler 5 daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’nın yanı sıra Türkiye, Kuveyt, Katar ve Irak’ı da davet ettiği bildirildi.

Annan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK)’nin veto yetkisine sahip 5 üyesi ve Türkiye’nin konferansa bakanlar seviyesinde katılacağını belirtirken, Kuveyt, Katar ve Irak’tan ise diplomatların katılacağını kaydetti. Toplantıda Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun temsil etmesi bekleniyor.

BM’den gelen açıklamaya göre, Suriye’deki insanlık krizi büyümeye devam ederken, ülkedeki şiddet ateşkes öncesi durumdan daha yüksek seviyelere tırmanmış durumda. BM İnsan Hakları Konseyi, Bağımsız Uluslararası Soruşturma Komisyonu’nun raporunu açıklarken, Suriye’nin BM temsilcisi Faysal Habbaz Hamvi’nin, siyasileştirmenin aşikar olduğu bu oturuma katılamayacağını belirterek toplantıdan ayrıldığı kaydedilmiştir. Suriye Zirvesi’nde, Suriye’nin içinde bulunduğu politik geçiş sürecinin masaya yatırılması ve Suriye hükümetinin uymayı daha önce kabul etmiş olduğu barış planının tümüyle hayata geçirilmesi planlanıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinto, Annan’ın planını desteklerken, yapılması beklenen Suriye Zirvesi’nin kriz için önemli bir dönüm noktası olabileceğini kaydetmekle beraber toplantıya katılıp katılamayacağı ise henüz kesimlik kazanmadı.

 

Yelda ÖZTAŞ

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...