Annan’ın Suriye Ziyareti

0
74

Suriye ordusunun tank ve ağır silahlar eşliğinde gerçekleştirdiği saldırıların gölgesinde temaslarda bulunan BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan, tekliflerine sonuç alamadan, ülkeden ayrılarak Katar’a geçti.

Özel Temsilci Şam ziyaretinin ardından, gazetecilerin sorularını cevapladı. Görevinin zorluğuna rağmen iyimser olduğunu belirten Annan, Esad’la yaptığı görüşmede, “Esed’e bir Afrika atasözü olan “Rüzgârı döndüremezsin, o yüzden tekneyi çevir” dedim ve masaya somut öneriler bıraktım. “İşe, öldürmeyi bırakarak başlayabilirsin” diyerek, politik çabalar için zaman tanıması yönünde önerilerinde bulunduğunu söyledi.

Sponsorlu

Diplomatik kaynaklar, “Kofi Annan’ın bir dizi somut önerisi” kapsamında sunduğu, çatışmaların derhal durdurulması, insani yardım koridoru açılması ve tutukluların serbest bırakılması taleplerine Esad’ın soğuk baktığını belirtiyor.

Suriye resmi haber ajansı SANA önceki gün yayınladığı haberinde Esad’ın ‘çözüm bulmaya yönelik her türlü samimi çabayı destekleyeceğini’ belirtmişti. Ancak Anna’nın Suriye’de temaslarda bulunduğu iki gün boyunca 100’den fazla kişinin hayatını kaybetmesi, Esad’ın barışa yönelik desteğini esirgediğini gözler önüne serer niteliktedir.

 Öte yandan Annan Ankara programı çerçevesinde, bu akşam Türkiye’ye gelecek. Yarın da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla bir araya gelecek olan Özel Temsilci, Suriye ziyaretine ilişkin izlenimlerini aktaracak. Görüşmelerde, Suriye’nin durumu, ay sonunda İstanbul’da yapılması planlanan Suriye’nin Dostları Toplantısı ve sonrası için atılabilecek adımlar ele alınacak.

Annan’ın Türkiye ziyareti sırasında, Türkiye’ye sığınan Suriyelileri Hatay’da ziyaret edip etmeyeceği ise henüz netlik kazanmadı.

 

F. Kübra TEKE

UİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here