Arap Baharı İspanya’ya da Sıçradı

Ekonomik krizin en çok vurduğu ülkelerden biri olan ve Avrupa’da işsizlik rekorunu elinde bulunduran İspanya’da gençler yarınki seçim öncesi meydanlara inerek protestolar düzenledi.

Kâğıt üzerinde kalmasını istemedikleri gerçek bir demokrasi talebiyle binlerce insan sokaklara ve meydanlarda. Hükümetin ekonomi politikalarını protesto eden göstericiler meydanı geçtiğimiz hafta boyunca işgal etti. Madrid’deki Puerto del Sol Meydanı’nı kamp alanına çevirenler, İl Seçim Kurulu’nun aldığı yasak kararına rağmen meydandan gitmiyor.

İspanyol güvenlik güçlerinin, gösteri yasağının gece yarısı yürürlüğe girmesiyle, göstericilere meydanı terk edin uyarısı yapmasına rağmen, göstericiler bu uyarıyı dikkate almadı.

Ayrıca, polis meydanı boşaltmak için müdahale etmedi. Ülkenin birçok kentinde devam eden gösterilerde, siyasi ve ekonomik sistemde değişiklik isteyen protestocular, yasağa rağmen bugün de gösteri yapma kararı aldı.

Meydanlardaki göstericiler birçoğunu gençler oluşturuyor. Gençler, daha iyi yaşam standardı, iş, daha adil bir demokrasi ve hükümetin kemer sıkma politikalarında değişiklik talep ediyorlar.

Hükümet kanadından yapılan açıklamada ise Başbakan Yardımcısı, İçişleri Bakanı ve hükümet sözcüsü Alfredo Perez Rubalcaba, “Polis, yasaları uygulamak için yapması gerekeni biliyor. Yasalar, şiddet olmadığı sürece güvenlik güçlerinin güç kullanmasını önler” değerlendirmesinde bulundu. Rubalcaba gösterilerin, “barışçıl” olduğunu ve bunun “iyi ve rahatlatıcı bir etki yarattığını” kaydetti.

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero da, “Bu cumartesi neler olacağını bekleyip, gelişmeleri göreceğiz. İçişleri Bakanlığı, kurallara uygun, akıllı ve tüm hakların garanti edildiği bir şekilde hareket edecektir” dedi.

(tuicakademi-CNN-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...