Arap Zirvesi Hazırlık Toplantısı Araplar Arası Ticarete Odaklanıyor

 Ürdün Haber Ajansı Petra, Ölü Deniz’de 28. sıradan Arap zirvesinin ilk hazırlık toplantısını Arap Birliği Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nde gerçekleştirdiğini bildirdi.

 Sanayi, Ticaret ve Tedarik Bakanlık Genel Sekreteri Yousef Shamali, Moritanya temsilcisinden toplantının başkanlığını aldı. Shamali, Arap dünyasının potansiyelleri, yerleri ve kaynakları, Arap dünyasındaki toplam yatırımların % 20’sini aşmayan ekonomik işbirliği ve Araplararası yatırımları artırmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

 Büyükelçi Rima Alaa Aldin, toplantıdaki katılımcıların 26 Mart’ta Arap Birliği’nin bakanlar düzeyindeki ekonomik ve sosyal konseyine göndermek üzere çeşitli konular üzerinde anlaştığını söyledi.

 Ürdün’ün talebi üzerine, meclis, mülteci ve yerinden olmuş insanlar konusunu, özellikle Ürdün ve çatışmaya uğramış ulusların diğer bölgelerindeki ülkeler için Arap bölgesindeki önemi göz önüne alındığında toplantı gündemine ekleme kararı aldı.

 Basınla konuşan Medya İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Momani, hareketi, zirveye ev sahipliği yaparken Ürdün tarafından yapılan “başarı” olarak nitelendirdi.

 Konsey ayrıca, Yemen heyeti tarafından Mali Eylem Görev Gücü’nün Yemen’i yüksek riskli bir ülke olarak sınıflandırmasının ve Arap ülkelerinin görev gücünün önerilerini uygulamak için aldığı önlemleri görüşmesi için bir öneri üzerinde anlaşmaya vardı.

Ecem Naz Değirmenci – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...