Asya Kalkınma Bankası’ndan Özbekistan’a Destek Kredisi

0
122

 Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev temaslarda bulunmak üzere ülkeye gelen Asya Kalkınma Bankası Başkanı Takehiko Nakao’yu kabul etti.

 Görüşme sırasında Mirziyoyev’in Özbekistan’ın kalkınması ve modernizasyonu konusunda Asya Kalkınma Bankasıyla olan ilişkilerin gelişmesinden çok büyük bir memnuniyet duyduğu da belirtildi. Görüşmede, 2017-2019’a yönelik ortak projelerin hayata geçirilmesi kapsamında iş birliğinin daha da artırılması ele alınırken, köylerdeki yaşam düzeyinin yükseltilmesi, KOBİ’lerin desteklenmesi, tarım sektörünün ıslah edilmesi, kara yolları ve enerji sistemlerinin geliştirilmesi gibi projeler de masaya yatırıldı.

 Özbekistan ile Asya Kalkınma Bankası arasındaki bu temas neticesinde; KOBİ’ler, meyve-sebzecilik, ilçe suları ve kara yollarının altyapısının geliştirilmesi konularını kapsayan projelere 573 milyon dolarlık kredi ayrılmasına yönelik anlaşma da imzalandı.

 Son olarak da Asya Kalkınma Bankası Başkanı Takehiko Nakao Özbekistan’a ülke altyapısının geliştirilmesi için Özbekistan’a 2,6 milyon dolarlık kredi verilmesini öngördüklerini belirtti.

Sponsorlu

Sena Nadide Kaya – AVRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here