Avro Bölgesi Bakanları Kurtarma Fonu Üzerinde Anlaştılar

0

Mali sorunları olan üye ülkelere yardım etme amaçlı Avro bölgesi maliye bakanları 14 Şubat 2011 Pazartesi günü, 2013 yılında 17 ülkeden oluşan grup için toplam 500 milyon avro kaynak barındıracak kalıcı bir kurtarma fonu oluşturulması konusunda anlaştılar. Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) adı verilen yapılanma, Haziran 2010’da yürürlüğe giren üç yıllık Avrupa Mali İstikrar Fonu’nun (EFSF) yerini alacak.

Avro bölgesi başkanı ve Lüksemburg Başkanı Jean-Claude Juncher maliye bakanlarının Brüksel’de gerçekleşen toplantısında ESM’nin borç verme kapasitesinin hacmi konusunda anlaşmaya varıldığını ve miktarın en azından iki yılda bir düzenli incelemeye tabi tutulacağını belirtti. ESM kaynak olarak da Avro bölgesi ülkelerinin yanında IMF’den ve henüz avro kullanan ülkeler grubuna katılmamış diğer AB üye ülkelerinden gelecek gönüllü bağışlardan yararlanacak.

Paktın, 17 avro bölgesi ülkesinin liderlerinin 11 Mart’ta yapacakları özel zirveden sonra kamuoyuna açıklanması bekleniyor. Bunu, kapsamlı paket hakkında nihai bir karara varılmasının beklenildiği 23-24 Mart’taki AB Bahar Zirvesi öncesinde, on gün sonra yapılacak bir maliye bakanları toplantısı izleyebilir.

(tuicakademi-kosovahaber)

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here