Avrupa’da Mezhep Çatışması

Kuzey İrlanda’nın Belfast kentinde iki gecedir Protestanlar ile Katolikler çatışıyor. Kentin doğusunda bulunan Katolik Mahallesi yakınlarında çıkan çatışmalarda, olaylara müdahale etmek isteyen polislere havai fişeklerle karşılık verildi.

Son 10 yılın en şiddetli çatışmalarının yaşandığı alana basın mensuplarının girmesi engellenirken, yaklaşık 700 kişinin karıştığı olaylarda yaralananlar var. İki kişinin aldıkları yanıklar dolayısıyla yaralandığı açıklanırken, bir basın fotoğrafçısı bacağından vurularak hastaneye kaldırıldı.

Kentin doğusunda üç el ateş edildiği, ancak ateş açan kişinin hedefinin bilinmediği de belirtildi.  Çatışmaların çıktığı mahallelerde geniş güvenlik önlemleri alındı, yollar kapatıldı.

Bölgede Britanya yanlısı Ulster Gönüllü Birliği son aylarda güç gösterisinde bulunmaya başlamıştı. Çatışmaların bu gelişme sonrasında alevlendiği tahmin ediliyor. 

Geçmişte de, Katolik ve Protestan mahallelerinin bitişik olduğu yerlerde sokak çatışmaları yaşanıyordu. Bununla birlikte 13 yıl önceki Hayırlı Cuma anlaşmasından bu yana bu tür olaylara nadiren rastlandı. 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

TUİÇ AKADEMİ GÖNÜLLÜ EDİTÖR ÇAĞRISI

  TUİÇ Akademi ekibi olarak gönüllülük esaslı devam ettirmekte olduğumuz...

Diplomasi Akademisi Raporu

4 - 26 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 4 haftalık...

La Belle Verte (1996)

Yapım Adı: La Belle Verte Yapım: 1996 / Fransa Yönetmen: Coline...

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...