Avrupa’ya Türkiye İçin “Ahde Vefa” Çağrısı

0
67

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, AB ülkelerinin Türkiye konusunda “ahde vefa” ilkesine uymaları gerektiğini söyledi. Wulff, Türkiye’nin Mısır, Libya ve Tunus gibi ülkelere demokrasi alanında örnek olduğunu da belirtti.

AB ülkelerinin geçmişte oybirliği ile Türkiye ile üyelik müzakerelerini başlatma kararı aldıklarını anımsatan Cumhurbaşkanı Wulff, Avrupalıların altına imza attıkları kararlara uymaları, “ahde vefa” ilkesinin gereğini yerine getirmeleri gerektiğini kaydetti. Wulff, Türkiye ile müzakerelerin, şeffaf ve adil bir şekilde sürdürülmesini istedi.

Sponsorlu

İSLAM DÜNYASINA ÖRNEK

Wulff, Türkiye için üyelik perspektifinin açık kalmasının önemini de vurgularken, çoğunluğu Müslüman birkaç ülkeden biri olan Türkiye’nin, Mısır, Libya ve Tunus gibi ülkelerde demokrasi için örnek olarak görüldüğünü vurguladı.

Alman Hrıstiyan Demokrat politikacılar arasında Türkiye’nin AB üyelik sürecine olumlu bakan az sayıdaki isimden olan Christian Wulff, Başbakan Angela Merkel ile Türkiye konusundaki görüş farkını bir kez daha açıkça ortaya koymuş oldu. 2005 yılından bu yana Başbakanlık görevini yürüten Merkel, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine karşı çıkıyor ancak müzakere sürecinin “ucu açık” bir şekilde devam etmesini destekliyor.

 

ntvmsnbc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here