Avustralya’dan “Barış Mesajı”

0
74

Avustralya’nın Auburn kentinde gerçekleştirilen ‘Sevginin Evrensel Mesajı’ konulu konferansta iki semavi din ve Hindu temsilcileri, barış, hoşgörü ve dostluk mesajı verdi. Auburn’daki Town Hall’da yapılan konferansa konuşmacı olarak katılan Müslüman, Hıristiyan ve Hindu liderler 19 Mart’da Auburn’daki Hindu Tapınağı’na yapılan silahlı saldırıyı kınadılar.

Program, Gelibolu Camii din görevlisi Bilal Aksoy’un okuduğu Kur’an-ı Kerim ile başladı. Aksoy’un okuduğu Kur’n-ı Kerim’in İngilizce manası okundu. Ardından Affinity Kültürlerarası Diyalog Vakfı Başkanı Mehmet Saral ise yaptığı açış konuşmasında, birlik ve beraberlik mesajlarını verdi. Konuşmasında Hindu tapınağına yapılan saldırıyı kınadıklarını vurgulayan Saral “Bu konferansı Müslüman, Hıristiyan ve Hindu toplumun dini liderleri ile birlikte, halka ve ibadet yerlerine yönelik her türlü tüm saldırıları kınamak ve Avustralya’nın tüm güzelliklerini ve ortak değerlerini hep birlikte paylaşmak amacıyla düzenliyoruz. “dedi. Auburn Belediyesi, Avustralya’da en çok kültürel çeşitliliğin yaşandığı yerel yönetim alanlarından biridir’ diyen Mehmet Saral, tapınağa yapılan saldırıdan sonra bazı medya organları tarafından Auburn’un, Müslüman veya Arap toplumunun merkezi gibi anlatıp hedef göstermeye çalışıldığına dikkati çekti. Auburn bölgesinde yaklaşık 42 kilise, 7 cami 1 Hindu tapınağı, 1 Budist tapınağı ve 1 Bahai merkezi dahil olmak üzere 50’den fazla ibadet yeri olduğunu söyleyen Saral ‘Bu istatistikler de gösteriyor ki, Auburn için Müslüman nüfusun yoğun yaşadığı veya Arapça konuşan toplumun fazlalığından bahsetmek doğru değildir. Birçok farklı kültürlerin ve inançların bir arada yaşadığı bir beldedir. “dedi.

Konferansa Malezya’dan Hz. Muhammed (s. a. v) soyundan ve Şeyh Abdülkadir Geylani Hazretlerinin torunu tanınmış İslam alimlerinden Şeyh Afeefuddin Geylani de konuşmacı olarak katıldı. İslam’ın barışa, sevgiye ve hoşgörüye verdiği önemi vurgulayan Geylani, İslam’da aşırılığa yer olmadığını hatırlatarak, bütün dinlerde örnek alınabilecek insanların varlığından söz etti. İslam dininin insanları dünyada güzel işler yapmaya teşvik ettiğini belirten Geylani, “Bu dünyadan ebedi aleme göç ettikten sonra, arkasından faydalı eserler bırakan insanlar hep anılır. “dedi. Affinity Kültürlerarası Diyalog Vakfı’nın organize ettiği programa Parramatta Federal Milletvekili Julie Owens, Auburn Milletvekili Barbara Perry, Malezya’dan Şeyh Afeefuddin Al Jailani, Auburn Uniting Church Başkanı Dr. Mele Fakahua-Ratcliffe, Auburn Sri Mandir Hindu Tapınağı Başkanı Rajeev Kapoor, Auburn Belediye Meclis üyeleri ve diğer davetliler katıldı.

Sponsorlu

(tuicakademi, cha)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here