Azerbaycan Asker ve Komutanları Ermeni Güçlerini Geri Savdı

0
66

Azerbaycan Başkanı İlham Aliyev Bakü’de yapmış olduğu konuşmada, Azerbaycan topraklarının işgal altında olduğunu, devam eden işgalin son bulması gerektiğini ve potansiyeli büyüyüp güçlenen Azerbaycan ordusunun her türlü hücuma karşı koyabileceğini belirtmiştir.

Ermeni güçlerinin Azerbaycan’ın Gazah bölgesi dağlarına sığınak kurup köylere ateş açtığı ve birçok insanı öldürüp şehit ettiği, Haziran ayının başından beri gündemden düşmeyen uluslararası problemlerden biriydi. Uzun zamandır Azerbaycan-Ermenistan sınırında meydana gelen bu çatışmalarda her iki taraf da büyük hasar görürken Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan cephe hattında meydana gelen olaylar sebebiyle Azerbaycan’ı suçlamaktaydı.

Sponsorlu

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Karabağ sorununda askeri yollarla başarının sağlanamayacağını ifade eden ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton ise, güç kullanılmasının problemi çözüme ulaştırmayacağını, dolayısıyla uygulamadan kaldırılması gerektiğini daha önce de dile getirmişti. Clinton sorunun çözümüyle ilgili, iki ülkenin Cumhurbaşkanlarının rolünün olduğu kadar halklarının da rolünün önemli olduğunu vurgulamıştı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise bu ikili yarış hakkında, Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarının uzun süre bu durumda kalamayacağı söyleminde bulunarak, Medvedev ve ABD Başkanı Barack Obama’nın da bu konuya daha fazla destek vermesi gerektiğini dile getirdi.

(Tuiçakademi, Trend az, Ntv, Zaman)

 

Yelda ÖZTAŞ

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here