Azerbaycan-Türkiye Arasında Protokol İmzalandı

0
78

Azerbaycan ve Türkiye arasında, çalışma hayatını şekillendirecek olan “çalışma ve sosyal güvenlik alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi” protokolü imzalandı. Bakü’de düzenlenen ortak daimi komisyonun 7. Toplantısına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve beraberindeki heyet, iki kardeş ülkenin her alanda olan ilişkisine Çalışma Bakanlığı olarak ciddi katkılar sağlayacaklarını, imzalanan protokolün de bu amaca hizmet edeceğini belirtmişlerdir.

Söz konusu iki ülke tarafından imzalanan protokolde, tarafların çalışma, istihdam, iş göçü alanında yasal prosedürün gerçekleştirilmesiyle ilgili bilgilendirme yapılmış olmakla birlikte, çalışma mevzuatının uygulanmasının denetimi, iş güvenliği alanında araştırmaların yapılması, istihdam politikası konusunda karşılıklı bilgi alışverişi, işsizlere mesleki eğitim verilmesi, uzman değişimi gibi konular üzerinde de durulduğu bildiriliyor.

Sponsorlu

Toplantının ardından yaptığı açıklamada, Aliyev’e çalışma hayatının geleceğiyle ilgili üst düzey bir komisyonun kurulmasını yönündeki isteklerini ilettiğini bildiren Çelik, Türkiye’nin büyüyen, gelişen ve her geçen gün itibarını artıran ekonomik, sosyal ve politik her alanda istikrarını sürdüren bir ülke olduğunu ve aynı güzelliği Azerbaycan’da da gördüğünü ifade etti.

İmzalanan protokolün iki kardeş ülke açısından ortak olan ilişkilerine katkı sağlamak için hizmet edeceğini vurgulayan Çelik, bu protokolün hayırlı olmasını dilediğini ve çalışacak üst düzey yöneticilerin en kısa zamanda sorunları ortadan kaldıracak neticeleri getirmelerini beklediğinin de altını çizdi.

(TUİÇ Akademi, Trend az, 1news)

 

Yelda ÖZTAŞ

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here