BAE, Ulusal Uzay Programını Başlattı

0
123

 Birleşik Arap Emirlikleri, Arap dünyasının Mars’a ilk görevini başlatacak ve 2020’de “Umut” adlı insansız bir uydu ile Kızıl Gezegene 62 milyon kilometrelik bir yolculuğa başlayacak.

 Yerel basında çıkan haberlere göre BAE başbakanı Şeyh Muhammed bin Raşid el-Mektum ile Dubai emirleri ve Abu Dabi veliaht prensi Muhammed bin Zayed el-Nahyan, Muhammed Bin Raşid Uzay Merkezi’nde (MBRSC) Ulusal Uzay Programı’nı başlattılar.

 Haleej Times’a göre, iddialı programın bir parçası da, sıfır yer çekimi de dahil olmak üzere, Mars’ta atmosferi ve diğer koşulları taklit eden, benzersiz bir “bilimsel kent” in inşasıdır. Bu program 100 yıllık bir süreci kapsamaktadır. Yeni tesis ayrıca “bir Mars müzesi ve özel laboratuvarlar” da içermektedir.

 Şeyh Mektum, açılış töreninde “Ulusal uzay programımız, uzay bilimlerinde uzmanlaşmış insan kaynakları yaratmak için sağlam bir zemin oluşturuyor” dedi.

Sponsorlu

 BAE’nin, önümüzdeki birkaç yıl içinde ilk astronotunu Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) göndereceği ve böylesine zorlu bir mücadelede “hızlı ve yetenekli bir ülke” olacağı belirtildi.

Enez Öztürk – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here