Bahreyn Laik Muhalefet Partisinin Dağılmasını İstiyor

0
82

 Devlet tarafından işletilen Bahreyn Haber Ajansı tarafından yapılan açıklamaya göre, Adalet Bakanlığı ” Waed’in hukukun üstünlüğüne saygı ilkesini ciddi bir şekilde ihlal ettiği, terörizmi desteklediği ve zorla siyasal değişimi sağlamaya çalıştığı iddiasıyla Ulusal Demokratik Hareket Derneği’nin (Waed) dağılmasını isteyen bir dava açtı.

 Bahreyn Hükümeti muhaliflerini suçlu duruma düşürme konusunda ululararası baskıya maruz kalıyor.

 Anayasal monarşi ve seçilmiş bir başbakan talep eden 2011 ayaklanmaları ülkedeki otorite tarafından sert güç uygulanarak bastırıldı ve bundan sonra binlerce Şii protestocu tutuklandı.

 Pazar günü, parlamentonun üst meclisi, askeri mahkemelerin, geniş bir hukuki tanıma sahip bir kavram olan terörizm içeren suçlarla suçlanan sivilleri yargılamasını sağlayacak bir anayasa değişikliğini onayladı.

Sponsorlu

 Geçen yıl, bir mahkeme ülkedeki ana muhalefet partisi Al-Wefaq’ın “terörle mücadele” iddiasıyla dağılmasına karar verdi.

 Bahreyn’in seçtiği alt meclisinde en büyük blok Şii Al-Wefaq oldu. Üyeleri, 2011 protestolarına yapılan devlet darbesine karşı protesto etmek için topluca istifa ettiler.

Feyza Nur Atabay – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here