Bakü-Tahran Arasında Bir İsrail Krizi Daha

0
61

Azerbaycan’ın İsrail’den yüklü miktarda silah satın almasının ardından İran, Tahran’daki Azeri büyükelçiyi çağırarak konu hakkında açkılama istedi.

İran daha önce de Mossad ajanlarının Azerbaycan topraklarında faaliyetlerde bulunduğunu öne sürerek Azeri büyükelçiyi çağırmıştı.

Sponsorlu

İran Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, “Azerbaycan’ın, Siyonist rejiminden (İsrail) 1,5 milyar dolar değerinde askeri teçhizat satın aldığına dair basında çıkan haberlerin ardından Tahran’daki Azeri büyükelçiden konu ile ilgili resmi açıklama istendi” diye duyuruldu.

Açıklamada, Azeri Büyükelçi Cevanşir Ahundov’un “Silahların işgal olunmuş Azerbaycan topraklarının kurtuluşu için satın alındığını ve üçüncü bir ülke ve özellikle İran’a karşı kullanılmasına izin verilmeyeceğini” söylediği kaydedildi. İsrail’in Azerbaycan’a insansız hava araçları, uçaksavar ve füze savunma sistemleri sattığı birkaç gün önce basına yansımıştı. Bu olayla birlikte İran, Azeri Büyükelçiyi son bir ay içinde ikinci kez bakanlığa çağırmış oldu.

 

Eylül YERGAL

UİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here