Balkan Bülteni/ 15 Eylül-22 Eylül

Arnavutluk

 

Arnavutluk’taki Yeni Hükümet Mecliste Güvenoyu Aldı

 • Arnavutluk’ta 25 Nisan’da yapılan seçimin ardından mevcut başbakan Edi Rama öncülüğünde kurulan yeni hükümet, Arnavutluk Meclisinde güvenoyu aldı.
 • Ülkede 25 Haziran’da yapılan genel seçimden galip çıkan Arnavutluk Sosyalist Partisi (PS) Genel Başkanı Rama’nın kurduğu yeni hükümet ve Bakanlar Kurulu siyasi programı, 140 koltuklu parlamentoda oylandı.
 • Milletvekillerinden 77’sinin evet oyu verdiği Meclis’te, 53 hayır ve 1 çekimser oy kullanıldı.
 • Üçüncü kez seçilen Rama başbakanlığındaki yeni hükümette Başbakan Yardımcısı ve Yeniden İnşa ve Reform Programı Devlet Bakanı görevine Arben Ahmetaj getirildi.

 

Kaynak: AA

Tarih: 17.09.2021

 

Arnavutluk’ta Yeni Kabine Tarihe Geçti

 • Arnavutluk’ta, 25 Nisan’da yapılan seçimlerinden ardından başbakan Edi Rama öncülüğünde kurulan yeni hükümet mecliste güvenoyu aldı. O hükümet, 17 üyeli kabinede 12 kadın bakan olmasıyla tarihe geçti.
 • 57 yaşındaki başbakan Edi Rama, ülke tarihindeki en fazla kadın bakana sahip olan hükümetin göreve geldiğini açıkladı. Arnavutluk böylece, dünya çapında en fazla kadın bakana sahip ülke oldu.
 • Birleşmiş Milletler’in ocak 2021’deki son araştırmasına göre Nikaragua, kabinedeki 17 bakandan 10’unun kadın olmasıyla bu sıralamanın başındaydı. Arnavutluk ise o listede 5. sıradaydı.

 

Kaynak: CNN Türk

Tarih: 20.09.2021

 

Kosova İle Arnavutluk Meclis Başkanları Görüştü

 • Kosova Meclis Başkanı Glauk Konjufca, Arnavutluk Meclis Başkanı Lindita Nikolla’yı makamında kabul etti.
 • Konjufca tarafından kabul edilen Arnavutluk Meclis Başkanı Lindita Nikolla, Sırp güçlerinin Kosova’da işlediği suçlar için, Kosova ve Arnavutluk kurumlarının daha fazla işbirliği yapması çağrısında bulundu.
 • Meclis Başkanı Glauk Konjufca ise, Arnavutluk’un Kosova’ya sunduğu destekler için teşekkür ederek, “Kosova’ya birçok zorluk bekliyor, ancak Arnavutluk’un sunduğu destek bizleri cesaretlendiriyor” dedi.

 

Kaynak: Kosovaport

Tarih: 22.09.2021

 

Bosna – Hersek / Boşnak Hırvat Federasyonu

 

Bakir İzetbegovic: “Türkiye bölgede bilgece bir siyaset yürütüyor”

 • Bosna Hersek Demokratik Eylem Partisi (SDA) Genel Başkanı Bakir İzetbegoviç, Türkiye-Bosna Hersek ilişkileri ile ülkedeki mevcut gündemi AA muhabirine değerlendirerek Türkiye’nin bölgede bilgece bir siyaset ve diplomasi yürüttüğünü belirtti ve Türkiye’nin Balkanlar’daki bölgesel sorunların çözümüne katkı sağladığını ifade etti.
 • Türkiye’nin desteklediği Saraybosna-Belgrad Otoyol Projesi’nin birlikte çalışmak için güzel bir fırsat olduğunu ifade eden İzetbegovic, otoyol projesinin sadece Bosna Hersek için değil tüm bölge ülkeleri için hem finansal hem de altyapı olarak büyük önem taşıdığını söyledi. Projenin aynı zamanda Bosna Hersek ve Sırbistan arasındaki gerginliğin azalmasına da katkı sağlayacağını belirtti.
 • Projenin iki ülke arasında ortaklaşa kararlar alınmasına ve ortak çıkarlarda buluşulmasına öncülük edeceğini belirten İzetbegovic, projeye ilişkin Sırbistan’ın büyük yol katettiğini de dile getirdi.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

Tarih: 22.09.2021

 

Turkovic ve Brammertz, savaş suçlarının işlenmesinde bölgesel işbirliğini görüştü

 • Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkoviç Uluslararası Ceza Mahkemeleri için Kalıntı Mekanizması Başsavcısı Serge Brammertz ile yaptığı telefon görüşmesinde, savaş suçlarının işlenmesi meselesinin barışın uygulanması meselesi olduğunu söyledi.
 • Yetkililer, Bosna-Hersek’in BM mahkemesiyle işbirliğinin yanı sıra savaş suçlarının işlenmesinde bölgesel işbirliğini de görüştüler. Yapılan görüşmede Turkovic, Sırbistan’ın iki ülkenin imzaladığı ve savaş suçu davalarına ilişkin soruşturmalar ve iddianameler hakkında zamanında bilgi alışverişini tanımlayan 2013 tarihli işbirliği protokolüne uymadığını vurguladı.
 • Ayrıca Turkovic, savaş suçlarının işlenmesi meselesinin barışın uygulanması meselesi olduğunu ve Sırbistan’ın davranışının doğrudan protokolü ve diğer uluslararası hukuk düzenlemelerini ihlal ettiğini ve Bosna-Hersek’in egemenliğine, bölgesel işbirliğine ve özgürlüklerine ve haklarına saldırdığını söyledi. Turkovic’in savcıya, Sırp makamlarının savaş suçları ve soykırımdan hüküm giyen veya yargılanan kişileri iade etmeyi reddettiğini de aktardığı bildirildi.

 

Kaynak: N1

Tarih: 22.09.2021

 

Bosna – Hersek / Sırp Cumhuriyeti

 

En yüksek çalışan sayısı geçen yıl kaydedildi

 • 2020’de en fazla çalışan sayısı 274.227 ile 2016 yılına göre 19.922 daha fazla olan Sırp Cumhuriyeti’nde kaydedildi.
 • Hükümet Halkla İlişkiler Bürosu, Ekonomi ve Girişimcilik Bakanlığı tarafından hazırlanan bu bilgilerin bugün Sırp Cumhuriyeti Hükümeti tarafından kabul edildiğini duyurdu.
 • 2020’de Sırp Cumhuriyeti’nde vergi / net maaş / sonrası ortalama maaş 956 KM olarak gerçekleşti ve reel olarak bir önceki yıla göre yüzde 6,8 daha yüksek, maaş artış eğilimi 2021’de de devam etti, bu nedenle ortalama maaş Ağustos 2021’de 1.025 KM oldu – duyuruda belirtildi.
 • 2020 yılı boyunca, korona virüs pandemisi döneminde ekonomik kuruluşlara geri ödemesiz ve kredi bazında 178,17 milyon KM geri ödemesiz olmak üzere 291,75 milyon KM tutarında destek verildi.
 • 2021 yılında iş ortamının iyileştirilmesine yönelik tedbirler ve faaliyetler kapsamında iş yükü hafifletilmeye devam edilmiş ve tüm çalışanların maaşlarında artış sağlayan bir dizi yasa kabul edilmiştir. Maaşın vergiden muaf kısmı 500 KM’den 700 KM’ye çıkarıldı ve doğum izni süresince tazminat alan işçilere brüt maaşının yüzde 100’ü iade edilebilecek.

 

Kaynak: RTRS

Tarih: 22.09.2021

 

BH’nin Hırvat komutanlar hakkında soruşturma yürütme talebi reddedildi

 • Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç savaş komutanlarıyla yaptığı görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Hırvat hükümetinin BH Savcılığının 1995 askeri operasyonu ‘Flash’ sırasında Hırvat komutanların savaş suçlarıyla ilgili suçluluk soruşturması yürütme talebini reddetmeye karar verdiğini söyledi.
 • Hırvatistan Genel Kurulu Başkanı Pavle Miljavac, generaller, komutanlar ve üst düzey yetkililerle BH Savcılığından Hırvatistan Adalet Bakanlığı’na bir talep gönderilmesi konusunda yaptığı görüşmenin ardından Plenković, Hırvat Hükümeti’nin reddetmek için Adalet Bakanlığa talimat vereceğini söyledi.
 • İçeriğinde sunulan belge ve materyallerin Hırvatistan’daki yargı organlarının eylemleri için herhangi bir temel oluşturmadığına inanıyoruz – dedi Plenković.
 • Bakan, bu talebin uluslararası adli yardım yasası temelinde ve Hırvatistan ile BH arasında ulusal, devletin korunması ve Hırvatistan’ın önemli çıkarları ilkelerine dayalı hukuki ve cezai konularda adli yardıma ilişkin anlaşma temelinde reddedildiğine karar verildiğini de sözlerine ekledi.

 

Kaynak: RTRS

Tarih: 22.09.2021

 

Dodik: Maaşlarda indirime gitmek yok, sadece artış olabilir

 • SNSD Başkanı Milorad Dodik Srna’ya yerel topluluklarda maaş kesintisi olmayacağını söyledi.
 • SNSD lideri, yerel özyönetim birimlerindeki çalışanların maaşlarında olası indirim hakkında kamuoyunda ortaya çıkan bilgilerle ilgili olarak, yerel toplulukların maaşları artırmaya ve azaltmaya karar verdiğini söyledi.
 • Ve biz / SNSD / iktidarda olduğumuz yerde, maaşlarda herhangi bir azalma olmayacak, sadece artışlar olabilir – dedi Dodik.

 

Kaynak: RTRS

Tarih: 22.09.2021

 

Bulgaristan

 

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Kabine Değişikliğine Gidilen Geçici Hükümeti  Belirledi

 • Bulgaristan Cumhurbaşkanı Roumen Radev, 16 Eylül’de, kabineyi atayan ve 14 Kasım’da erken parlamento seçimlerinin tarihini belirleyen resmi kararnameyi imzaladıktan bir gün sonra, değişen geçici Kabine’de yemin etmek için törene katıldı.
 • Nisan ayında seçilen bir önceki yasama meclisinin bir Kabine oluşturmaması gibi, Temmuz ayında seçilen Bulgaristan’ın 46. Ulusal Meclisi, 15 Eylül’de son oturumunu gerçekleştirdi ve önceki Parlamentodan sadece biraz daha uzun sürdü. 

 

Kaynak : The Sofia Globe

Tarih : 16.09.2021

 

Avrupa Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Varhelyi Bulgaristan’a Çalışma Ziyareti Yaptı

 • Varhelyi Sofya’da Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile bir araya geldi ve Cumhurbaşkanı Rumen Radev, kendi basın sekreterliğinin aktardığına göre, Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nde demokrasi değerlerini ve insan haklarına saygıyı teşvik etmek için Avrupa Birliği kurumlarından etkili eylem beklediğini söyledi.
 • Rumen Radev ve Oliver Varhelyi arasındaki görüşmenin odak noktası, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa entegrasyonu sürecinde ilerleme sağlanmasıydı. Bulgaristan en çok komşularını Avrupa Birliği’nde görmekle ilgileniyor, ancak bunun için Kuzey Makedonya’nın üyelik için Kopenhag kriterlerini, özellikle de Avrupa işbirliğinin merkezinde yer alan insan haklarına saygı ve iyi komşuluk ilkelerini yerine getirmesi gerekiyor.

 

Kaynak : Bulgarian News Agency

Tarih : 21.09.2021

 

Bulgaristan Cumhurbaşkanı New York’ta 76. BM Genel Kuruluna Görüntülü Konuşma Yaptı

 • Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, New York’ta düzenlenen BM Genel Kurulu’nun 76. oturumunda katılımcılara videolu bir konuşma yaparak, Bulgaristan’ın 21. yüzyılda insanlığın ihtiyaçlarını karşılamaya hazırlanan etkin bir BM için çalışmaya devam edeceğini söyledi. .
 • Cumhurbaşkanı Radev, “Benzeri görülmemiş küresel zorluklar, tüm ülkelerin uluslararası toplumun daha etkili ve koordineli eylemini desteklemesini gerektiriyor. Çok taraflı diplomasi ortak geleceğimizin anahtarıdır ve başka bir alternatif yoktur.” dedi.

 

Kaynak : Sofia News Agency 

Tarih : 22.09.2021

 

Hırvatistan

 

Karadağ Cumhurbaşkanı Hırvatistan’da: “Bölge İçin AB’nin Alternatifi Yok”

 • Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, Hırvatistan’a gerçekleştirdiği iki günlük resmi ziyaret çerçevesinde Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic ile bir araya geldi.
 • Görüşme sonrasında tertiplenen basın toplantısında Milanovic, Karadağ’ın Çetine kentinde meydana gelen olaylara işaret ederek Hırvatistan’ın Karadağ’ın modern ve sivil yapısına desteğini ifade etti.
 • Milanovic, Batı Balkanlar’ın AB’ye entegrasyonu sürecindeki en sıcak konunun ülkelerin üyelik sürecinin ayrı ayrı mı yoksa blok halinde mi devam etmesi olduğunu söyledi. Milanoviç, bölgenin tümünün blok halinde ilerlemesi yerine NATO üyeleri olan Kuzey Makedonya, Karadağ ve Arnavutluk’un özel muamele görmeleri gerektiğini düşündüğünü söyledi.

 

Kaynak: Balkan News

Tarih: 16.09.2021

 

Milanoviç: Bölgede Ciddi Gelişmeler Yaşanıyor

 • Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç, Batı Balkanlar’da ciddi gelişmeler yaşanmakta olduğunu söyledi.
 • BM Genel Kurulu’na katılmak üzere New York’a giden Milanovic, “Neyse ki 90’larda değiliz ve ciddi bir çatışma ortaya çıkma tehlikesi yok. Fakat yakın çevremizde neler olduğuna dikkat etmek zorundayız. İnsanlar sanki savaş olmamış ve 90’lı yıllarda olanlardan ders almamış gibi hareket ediyor” dedi.
 • Milanovic, BM’deki temasları çerçevesinde gündeminin bölgeye ilişkin konular, Bosna Hersek ve Bosna Hersek’teki Hırvatların hakları olacağını söyledi.

 

Kaynak: Balkan News

Tarih: 20.09.2021

 

Karadağ

 

Karadağ Başbakanı Siyasi Gerginliği Azaltmak İçin Hükümet Değişikliği Planlıyor

 • Başbakan Zdravko Krivokapiç yaptığı açıklamada, ülkenin iktidar çoğunluğunu oluşturan blokların temsilcilerini hükümet değişikliği müzakereleri yapmaya çağırdığını, ancak yeni bakanlık atamaları konusunda son sözün kendisinin olması gerektiğinde ısrar ettiğini duyurdu.
 • Krivokapiç, yeni hükümetin temel hedeflerinin ekonomik istikrar ve Avrupa Birliği üyeliği olması gerektiğini söyledi. Ayrıca yeni hükümeti oluşturacak siyasi partilerin geniş bir toplumsal uzlaşmaya varmayan ve Karadağ toplumunu derinden bölen tüm konularda moratoryum uygulamak zorunda olduğunu ifade eden Krivokapiç, yeni kabinenin üç başbakan yardımcısına sahip olacağını söyledi.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 22.09.2021

 

Karadağ’da Milletvekillerinden Cumhurbaşkanına Yaptırım İsteği

 • Karadağ parlamentosu, Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç’in ülkedeki Sırp Ortodoks Kilisesi’nin üst düzey din adamının göreve başlamasına karşı düzenlenen protestoları teşvik etmek ve katılmaktan sorumlu tutulmasına yönelik bir girişim başlatmayı oyladı.
 • İktidar çoğunluğundan milletvekilleri Anayasa Mahkemesinin Sırp Ortodoks Kilisesi Metropolitan Joanikije’nin açılışına karşı düzenlenen protestoları destekleyerek Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç’in anayasal sorumluluklarını ihlal edip etmediğine ilişkin karar vermesini talep eden bir girişimi öne sürmek için oy kullandılar. Parlamento anayasa konseyi tarafından hazırlanan girişimin metninde, “Karadağ cumhurbaşkanı Sırp Ortodoks Kilisesi Metropoliti’nin tahta çıktığı gün çatışma çağrısı yaparak ve protestolara katıldığını duyurarak anayasayı doğrudan ihlal etmiş oldu” denildi.
 • Parlamento anayasa konseyi ayrıca Djukanoviç’in nefret ve ayrımcılığı teşvik etmeyi yasaklayan anayasa maddelerini ihlal ettiğini de iddia etti. İktidar çoğunluğunun bir parçası olan Karadağ’ın Geleceği İçin Milletvekili Dragan İvanoviç, Cukanoviç’in ülkede kaosu teşvik ettiğini söyledi. İvanoviç, “Djukanoviç, tüm Karadağ vatandaşlarının cumhurbaşkanı olması gerekse bile, ülkedeki ana dini topluluğa karşı protestoları destekledi” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 22.09.2021

 

Kosova

 

Miroslav Lajcak Priştine’de

 • Avrupa Birliği Kosova-Sırbistan Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, 15-17 Eylül tarihlerinde Kosova’da kaldığı süre içerisinde Kosova Başbakanı Albin Kurti, muhalefet, sivil toplum ve iş dünyası temsilcileriyle de bir araya geldi.
 • Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile de görüşme sağladı.
 • Görüşmede, Avrupa Birliği’nin arabuluculuğunda Brüksel’de gerçekleşen Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog süreci de konuşuldu.
 • Her iki taraf da bazı konularda birbirinin eksiklerini söylese de Avrupa Birliği yetkilileri, taraflara bu sürecin her iki ülkenin Avrupa perspektifi açısından önemli olduğunu defalarca hatırlattı.
 • Osmani bunlara ek olarak, Sırbistan ile diyalogun Kosova’nın anayasal düzenini ve topraklarını etkilememesi gerektiğini söyledi.
 • Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic arasında yapılacak olan görüşme için henüz bir tarih belli değil.
 • Lajcak’a göre, Priştine’de kaldığı süre içinde bazı tarihler konuşuldu, fakat kendisi bu konuyu Pazartesi ve Salı günleri Belgrad’da kaldığı süre boyunca Sırp makamlarıyla da görüşecek.
 • Özel temsilci, “Bu hassas, ciddi bir süreç ama ilerliyor.” dedi.

 

Kaynak: Panorama.al

Tarih: 17.09.2021

 

Kuzey Makedonya

 

2021 Yerel Seçim Hazırlıkları

 • Devlet Seçim Komisyonu, 17 Ekim’deki Üsküp Belediyesi seçimleri için yapılacak oylamada adayların takvimini belirledi.
 • Sırasıyla; Makedonya (GROM), Değişim İçin Kararlı Hareketi, Demokratik Bütünleşme Birliği, All Together Koalisyonu, Arnavutlar için İttifak ve Alternatif, Alliance İçin Arnavutlar, Arnavutlar için İttifak ve Alternatif, Makedonya İçin Yenileme Koalisyonu, Makedonya Türkleri Demokrat Partisi, SDSM, Alternatif, Arnavut Demokrat Partisi, En İyisi Koalisyonu SDSM, Makedonya Türkleri Hareketi Partisi, VMRO Halk Partisi, Levica, BESA Hareketi
 • Kura çekiminin yapıldığı oturum, Covid-19 nedeniyle siyasi parti, koalisyon ve seçmen gruplarının yetkili temsilcilerinin katılımı olmadan gerçekleştirildi.
 • Oturumda, reklam panoları ve siyasi reklam panoları için yer tahsisi çekilişi yapıldı.
 • Tek aday listesinin en geç 23 Eylül Perşembe gece yarısına kadar yayımlanması gerekiyor.
 • YSK Çizelgesi’nde, meclis üyesi veya belediye başkanı adaylarından birinin vefatı halinde belirlenen aday listesinin değiştirilebileceği şartlar da bulunuyor.
 • Partiler 15 Ekim’e kadar sürecek olan seçim kampanyasına Pazartesi günü başlayacak. Bu süre zarfında önümüzdeki dört yıl için seçim programlarını vatandaşlara sunacaklar.

 

Kaynak: Makedonya Arşivleri

Tarih: 22.09.2021

 

Sırbistan

 

Orban: Sırbistan çoktan AB ve Schengen’de olmalıydı

 • Macaristan Başbakanı Viktor Orbán bu gece Avrupa Birliği’nin aslında daha güneydeki Schengen sınırlarını koruması gerektiğini ve Sırbistan’ın zaten hem AB’ye hem de Schengen bölgesine üye olması gerektiğini söyledi.
 • MTI’ın bildirdiğine göre Orban, Çek Başbakanı Andrej Babis’in eşliğinde Macaristan-Sırbistan sınırında yaptığı bir gezi sırasında Sırbistan bloğa zaten kabul edilmiş olsaydı, ‘hepimiz daha güvende olurduk’ dedi.
 • Orban, bu sınırda çit olmadan milyonlarca göçmenin Schengen bölgesine gireceğini ve Avrupa’da daha fazla suç ve terör saldırısı olacağını söyledi.
 • Macaristan’ın yakında güney sınırında artan göçmen baskısı ile karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı, çünkü kendisinin de belirttiği gibi, Afganistan’dan kaçan insanlar Avrupa Birliği’ne girmeye çalışıyor.

 

Kaynak: RTRS

Tarih: 22.09.2021

 

Vucic: Belgrad, Priştine’ye fikrini değiştirme fırsatı verecek

 • Belgrad, Priştine’ye kararlarını değiştirmesi için ‘biraz zaman’ verecek. Bu, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic tarafından 21 Eylül’de Belgrad’da düzenlenen Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısının ardından ifade edildi.
 • Vuciç, Priştine’deki yetkililerin bunu yapmaması halinde Belgrad’daki yetkililerin Sırp çıkarlarını korumak için önlemler alacağını da sözlerine ekledi.
 • Bakan ayrıca, AB temsilcilerini Belgrad’ın tutumuyla tanıştırdığını da söyledi.
 • “Toplantıda Sırbistan’ın çıkarlarını korumak için ne gibi önlemler alınabileceği konusunda çeşitli öneriler dile getirildi. Bu önlemlere birkaç gün içinde bakacağız, ancak Priştine’ye kötü kararları değiştirmesi için daha fazla zaman vermek istiyoruz. Bunu yapmak istemezlerse, AB temsilcilerini ve Beşli ülkeleri (ABD, Rusya, Almanya, Büyük Britanya ve Fransa – IA REGNUM) bilgilendirdiğim önlemleri alacağız, ”Beta ajansı Vucic’in sözlerini aktardı.
 • Priştine’nin 20 Eylül’den itibaren Sırp plakalarını tanımamaya karar vermesinin ardından Kosova ve Metohija’nın kuzeyindeki durumda yeni bir kötüleşme meydana geldiğini hatırlayın. Kosova’nın kuzeyinde yaşayan Sırplar, numaralarını Kosova olarak değiştirmek istemiyorlar, çünkü bunun için önce Kosova’nın vatandaşlığını almaları ve ardından diğer tüm belgeleri almaları gerekiyor.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih:21.09.2021

 

AB, Vucic ve Kurti’yi Brüksel’de buluşmaya davet ediyor

 • AB diplomasi başkanı Josep Borrell ve AB’nin Belgrad ile Priştine arasındaki diyalogdan sorumlu özel temsilcisi Miroslav Lajcak, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve ayrılıkçı Kosova Başbakanı Albin Kurti’yi Brüksel’de bir araya gelmeye ve kuzey Kosova ve Metohija’daki mevcut durumu görüşmeye davet ediyor.
 • Brüksel’deki bir diplomatik kaynak Sırp haber ajansına verdiği demeçte, ‘AB Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak Belgrad’dan Brüksel’e döndü ve tüm çabalarımız tansiyonu düşürmeyi ve diyaloğa geri dönmeyi amaçlıyor’ dedi.
 • Brüksel anlaşmasını Borrell’e yakın çevrelerde uygulama pratiğiyle ilgili olarak, daha önce varılan tüm anlaşmaların geçerli olduğu ve ‘kimsenin hiçbir şeyi iptal etmediği’ belirtildi.
 • 20 Eylül’de Kosova’nın kuzeyinde ve Metohija’da Sırpların iki ana yola barikatlar kurduklarını ve Priştine’nin aniden uygulamaya karar verdiği ve tüm sürücülerin sadece Kosova’nın plakalarını Kosova ve Metohija topraklarında kullanması gerektiğini ima eden ‘Karşılıklılık’ anlaşmasını protesto ettiğini hatırlayın.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 22.09.2021

 

Yunanistan

 

AB Liderleri Tarafından İmzalanan İklim Değişikliğine İlişkin Atina Deklarasyonu

 • Akdeniz’de iklim değişikliği ve çevre konulu EUMed9 Zirvesi’ne katılan AB liderleri, Paris Anlaşması’nın uygulanmasına ve küresel sıcaklık artışını sanayi öncesi seviyelere göre 1.5C düşürmeye olan bağlılıklarını dile getirdiler, sonuçları okudular.
 • Cuma günü yapılan konferansta imzalanan Atina Deklarasyonu’nun Stavros Niarchos Vakfı Kültür Merkezi’nde (SNFCC) düzenlenen zirve, Hırvatistan, Kıbrıs, Fransa, Yunanistan, İtalya, Malta, Slovenya, İspanya ve Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva’nın liderlerini bir araya getirdi.Zirveye Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de katıldı.

 

Kaynak  : Greek City Times

Tarih : 18.09.2021

 

Yunanistan Başbakan  Kyriakos Miçotakis, İstanbul ve Atina Belediye Başkanlarıyla Maximos Köşkü’nde Bir Araya Geldi

 • Başbakan Kyriakos Miçotakis Salı günü Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyanni’nin eşlik ettiği konuk İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu Maximos Köşkü’nde kabul etti
 • Hükümet kaynaklarına göre, iki belediye başkanı ve başbakan, kültür ve iklim krizinin zorluklarına yanıt verme gibi karşılıklı çıkar alanlarında iki şehir arasında olası işbirliğini görüştüler.

 

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih : 21.09.2021

 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Afganistan Konulu BM Toplantısında Müdahalesi

 • Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Avrupa ve komşu devletlerin katılımıyla Afganistan’daki durumu görüşmek üzere Salı günü yaptığı toplantıda, uluslararası toplumun Afganistan’daki kötüleşen durum karşısında uyanık olması gerektiğini vurguladı.
 • Dendias insan haklarının, özellikle de kadınların ve kızların korunmasına ilişkin haklara vurgu yaptı. Bu nedenle, bu hakların korunmasını sağlamak için ortak ve etkili bir çaba göstermesi gereken uluslararası toplumun ana odak noktası olması gerektiğini savundu.

 

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih : 22.09.2021

 

Yunanistan Cumhurbaşkanı  Katerina Sakellaropoulou Fransız Parlamentosu Dostluk Heyetini Kabul Etti

 • Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, Salı günü Fransa-Yunanistan Dostluk Grubu’nun Fransız parlamenterlerinden oluşan beş kişilik bir heyeti kabul etti.
 • Toplantıya, Yunan Parlamentosu’ndaki ilgili komitenin başkanı olan Yunan milletvekili Christodoulos Stefanadis katıldı. Sakellaropoulou, iki halk arasındaki, ikili ve çok taraflı işbirliklerine ve siyasi, parlamenter ve idari düzeylerde yakın temasa yansıyan uzun süreli ve tarihi dostluk ve saygının altını çizdi. Görüşmede pandemi, iklim değişikliği, göç sorunu ve Güneydoğu Akdeniz’deki bölgesel gelişmeler yer alırken, Fransız milletvekilleri Yunan cumhurbaşkanına çalışmaları ve Grubun Parlamentodaki faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

 

Kaynak  : Greek City Times

Tarih : 22.09.2021

 

Dış Aktörler

 

Yunanistan’ın Sisam Adası’nda Kapalı Mülteci Kampı Açıldı

 • Yunanistan’ın Sisam adasında “kapalı” mülteci kampı açıldı. Dikenli tellerle çevrili kampa elektronik çiple giriliyor.
 • Bu kamp, diğer Ege adaları İleryoz, Midilli, Kos ve Sakız adalarında da açılması planlanan beş kamptan biri. Avrupa Birliği (AB), bu proje için 276 milyon euro ayırdı. İlk olarak Sisam adasında açılan kamp, diğer adalarda da açılması planlanan kamplar için pilot proje olarak nitelendiriliyor.
 • İnsan hakları grupları bu yeni “kapalı” mülteci kamplarını, göçmenler üzerindeki kısıtlamaları büyük oranda artırdığı gerekçesiyle eleştiriyor.
 • Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve temsilcileri kampın açılışı öncesinde Avrupa Birliği’ne ve Yunanistan’a mültecilerin hareket hakkını kısıtlayan bu plandan vazgeçmeleri için çağrı yaptı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği de söz konusu plana ilişkin endişelerini dile getirdi.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 19.09.2021

 

 

Avrupa Konseyi’nden Yunanistan’a Çağrı: İskeçe Türk Birliği’nin Resmi Statüsünü İade Et

 • Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Yunanistan’dan Batı Trakya Türk Azınlık dernekleriyle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını bir an önce tam ve eksiksiz biçimde uygulamasını istedi.
 • 14-16 Eylül’deki Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısından “Türk azınlık konusundaki AİHM kararlarını uygulayın” çağrısı çıktı. Aralarında İskeçe Türk Birliği’nin de bulunduğu azınlık dernekleriyle ilgili mahkeme kararlarının uygulanmaması eleştirildi.
 • Komite, İskeçe Türk Birliği’nin resmi statüsünün iadesi için açtığı davanın Yunan Yargıtayı tarafından yeniden reddedildiğini hatırlattı.

 

Kaynak: TRT Haber

Tarih: 21.09.2021

 

Süleyman Soylu Dritan Abazovic ile Görüştü

 • Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Karadağ Başbakan yardımcısı Dritan Abazovic ve beraberindeki heyetle görüştü. Bakanlık makamında yapılan görüşmede, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ziyaretinden dolayı Karadağ Başbakan Yardımcısı Dritan Abazoviç’e teşekkür etti. Soylu, Türkiye ve Karadağ arasındaki ilişkilerin üst düzeyde devam ettiğini söyledi.
 • Karadağ Başbakan Yardımcısı Abazoviç ise sıcak karşılamadan dolayı Bakan Soylu’ya teşekkür ederek, Türkiye insanının Karadağ için güvenilir ve iyi bir dost olduğunu ifade etti.
 • Ziyarette iki ülke arasındaki ilişkiler, düzensiz göç ve terörle mücadele konuları ele alınırken, görüşmede İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Karadağ Ankara Büyükelçisi Perisa Kastratoviç, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş da yer aldı.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

Tarih: 21.09.2021

 

Borell, Batı Balkan Liderleriyle Görüştü

 • Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell, Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurul çalışmaları kapsamında aralarında Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani’nin de bulunduğu Batı Balkan liderleri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, bölgedeki son durum ve önümüzdeki ay yapılacak olan Batı Balkanlar konulu AB zirvesi ele alındı.
 • AB tarafından görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada, “Yüksek Temsilci ve Batı Balkanlar liderleri, önümüzdeki ay yapılacak AB-Batı Balkanlar Zirvesi ışığında, bölgedeki durum ve AB-Batı Balkanlar ilişkileri hakkında fikir alışverişinde bulundu.
 • Yüksek Temsilci, mevcut dinamiklerin üstesinden gelmek ve süreci ilerletmek için hem Batı Balkan ortaklarının hem de Avrupa Birliği ile üye ülkelerin güçlü bir taahhüdüne duyulan ihtiyacın altını çizdi” ifadelerine yer verildi.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 22.09.2021

 

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Didem Şimşek, Şamil Orhan, Aybüke Beyza Koçak, Rümeysa Günerve Hatice Deniz Hızal

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Göç Çalışmalarında Yeni Teorik Yaklaşımlar: 21. Yüzyılda Ortaya Çıkan Perspektifler

Özet Göç; kişilerin ekonomik, kültürel, politik veya doğal afetler gibi...

Exploring a Century of Turkish-Albanian Relations: The 7th International Congress on Afro-Eurasian Research in Tirana

The prestigious International Congress on Afro-Eurasian Research embarks on...

Palestinian Refugees’ Experiences of Transnational Social Field: Identity, Memory and Connections

Zeynep Ebrar ArasTUİÇ Göç Çalışmaları Stajyeri Abstract This comprehensive research paper...

TUİÇ Akademi Ailesine Katılın: Yaratıcılığınızı ve Bilginizi Paylaşın!

TUİÇ Akademi, gönüllülük esası ve hayat boyu öğrenme ilkesiyle...