Balkan Bülteni /20 -23 Mayıs

 

Arnavutluk

ABD Büyükelçisi Yuri Kim Defender-21 Tatbikatı Açılış Seromonisinde Bulundu

 • Amerika Birleşik Devletleri’nin Arnavutluk Büyükelçisi Yuri Kim, geçtiğimiz Pazar günü “Defender-21” tatbikatının açılış seremonisinde yaptığı konuşmada ABD’nin Arnavutluk gibi stratejik bir ortağa sahip olmasından gurur duyduğunu ve iki ülke arasındaki birlikteliğin kalıcı olacağını ifade etti.
 • NATO tatbikatına ilişkin konuşan Büyükelçi Kim, ABD ve Arnavutluk arasında güçlü bir destek ve dayanışma kurulmasının Arnavutluk’a daha güçlü bir demokrasi ve bağımsızlık getireceğinin altını çizdi.

Kaynak: Albanian Daily News

Tarih: 23.05.2021

 

Bosna – Hersek / Boşnak Hırvat Federasyonu

Dodik, Manjača’daki Tatbikat Hakkında: Özel Bir Şey Değildi, Sırp Ordusu Yakında Geliyor

 • BH Cumhurbaşkanlığı Başkanı Milorad Dodik, Saraybosnalı bazı BH ve ABD Silahlı Kuvvetleri mensuplarının Manjača üzerindeki tatbikatından büyük bir olay çıkarmaya çalıştıklarını, ancak bunun özel bir şey olmadığını söyledi.
 • Dodik, Sırp Cumhuriyeti’nden siyasilerin hiçbirinin orada olmadığını ve orada olmamaları gerektiğini söyledi.
 • Dodik, Silahlı Kuvvetler mensuplarını işlerini yapmak üzere rahat bırakılmaları gerektiğine ve bu şekilde BH’de zaten açık olan kutuplaşmayı daha da yoğunlaştırmaması gerektiğine inanıyor.

Kaynak: Dnevni Avaz

Tarih: 23.05.2021

 

Bosna – Hersek / Sırp Cumhuriyeti

Öldürülen Askerler için Trebevic’te Anma Töreni Düzenlendi

 • Dayton Anlaşması sonrasında Sırp Cumhuriyeti sınırları içerisinde kalan Trebevic’te halk, 2. Dünya Savaşı sırasında saldırıya uğramışlardır.
 • Hırvat Ustaşa ordusunun bölgeyi işgaline direnen yaklaşık 7.000 sivil ve asker için 23 Mayıs Pazar günü Jasik Anıtı’nda anma töreni düzenlendi.
 • Törende konuşma yapan belediye başkanı, Sırp Cumhuriyeti halkının ölen halk ve askerlere çok şey borçlu olduğunu ve onların ailelerine bakma yükümlülüğünün herkese ait olduğunu söyledi.

Kaynak: Rtrs

Tarih: 23.05.2021

 

Bulgaristan

Hırvatistan Büyükelçisi Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

 • Hırvatistan’ın Sofya Büyükelçisi, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç’in, “Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’nın Avrupa entegrasyonuna yönelik politikasını sert bir şekilde eleştirdiği” şeklindeki açıklamalarına karşılık açıklamada bulunmak üzere Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.
 • Milanovic’in bu açıklamayı Slovenya ve Hırvatistan’ın Batı Balkan ülkeleri ile 17 Mayıs’ta Slovenya’nın Brdo kentinde gerçekleşen zirvesinden sonra yaptığını hatırlatalım.

Kaynak:Regnum.ru

Tarih: 21.05.2021

Hırvatistan

Hırvatistan Başbakanı AB Zirvesi’ne Katılıyor

 • AB’nin 27 lideri, iklim, Covid-19 ve dış politikalarla ilgili bir zirve düzenliyor. Aralıktan bu yana ilk kez yüz yüze yapılacak Zirve, Pazartesi ve Salı günlerinde toplanacak.
 • Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic’in, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa İçişleri Delegesi Ylva Johansson ile görüşeceği biliniyor.
 • Hırvatistan’ın bu Zirve’de Euro Bölgesi’ne ve Schengen Bölgesi’ne girmekle ilgili görüşmeler yapacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: Total Crotia News

Tarih: 23.05.2021

 

Karadağ

Karadağ’ın Devlet Vakfı, Günaha Karşı Koyacak

 • Başkan Milo Dukanoviç, Karadağ Devlet Vakfı’nın güvenilir olduğunu ve şu anda yaşadığı sınav ve günahtan güç alacağını söyledi.
 • Karadağ Televizyonu’nun bağımsızlığın restorasyonunun 15. yıldönümüne ithafen “Evet Ebedi” programında, daha fazlasının başarılabileceğinin farkında olduğunu fakat yüzyıllardır kaçırılan meselelerin 15 yılda telafi edilemeyeceğini söyledi.
 • Djukanoviç, “Bütün siyasi ve sosyal potansiyellerin modern Karadağ’ın başarılarının neler olduğunu ve devlet için daha iyi bir geleceğin anahtarının ne olduğunu savunma becerisine daha da ikna oldum.” dedi.

Kaynak: Mina News

Tarih: 20.05.2021

 

Krivokapiç: Devlet, Destek Olmadan Bile En İyisidir

 • Başbakan Zdravko Krivokapiç, Karadağ bağımsızlığının 15. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen törende, Avrupa Birliği’nin (AB) temel mesajının en büyük birliği gerektiren farklılıklar olduğunu söyledi.
 • 21 Mayıs 2006 referandumunun halkın demokratik haklarını ifade ettiği an olduğunu belirterek, ne pozisyonun ne de muhalefetin Hükümeti desteklememesinin en iyisi olduğu anlamına geldiğini söyledi.
 • “Karadağ’da rota değişikliği olmayacak ve kendisinin de söylediği gibi mevcut Hükümetin davranışları medeni düzeydedir. Ne pozisyon ne de muhalefet mevcut Hükümeti desteklemiyor, bu da onun en iyisi olduğu anlamına geliyor. ” dedi.

Kaynak: Mina News

Tarih: 21.05.2021

 

Karadağ Bağımsızlığının On Beşinci Yılını Kutladı!

 • Karadağ’ın en büyük bayrağının omuzlarda taşındığı Cetinje başta olmak üzere, başkent Podgorica ve bütün şehirlerde ülkenin Bağımsızlık Günü büyük bir katılımla kutlandı. Başkent Podgoritsa’da devlet erkanının katıldığı kutlamalarda askeri bir geçit töreni de düzenlendi.
 • 1992’de Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin ortadan kalkmasından sonra, Karadağ aynı yıl içinde Sırbistan ile birlikte Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’ni oluşturmuştu.
 • 2006 yılında yapılan bağımsızlık referandumundan iki hafta sonra, 3 Haziran 2006 tarihinde Karadağ parlamentosu ülkenin bağımsızlığını ilan etmişti. Bir hafta sonra Sırbistan tarafından da tanınan bağımsızlık ile Sırbistan Karadağ Birliği resmi olarak sonlanmıştı.

Kaynak: CDM

Tarih: 21.05.2021

 

Kosova 

Yeni Büyükelçiler Ne Zaman Seçilecek?

 • Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani siyasi büyükelçileri görevden almıştı.
 • Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanı Donika Gervalla ise büyükelçilerin görevlerinden alınmasının yapılacak olan reformlar için bir adım olduğunu belirtti.
 • Bakan Gervalla şimdiye kadar yaptıkları iş için tüm siyasi büyükelçilere teşekkür ederken, yeni büyükelçilerin seçiminin önümüzdeki haftalarda yapılacağını ileri sürdü.

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 20.05.2021

 

Muhalefet Parti Liderlerine Toplantı Daveti

 • Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova Meclisi’ndeki muhalefet partilerinin üç liderine toplantı daveti gönderdi. Bunlar; Kosova Demokratik Partisi’nden (PDK) Enver Hoxhaj, Kosova Demokratik Birliği’nden Lumir Abdixhik’e (LDK) ve Kosova’nın Geleceği için İttifak’tan (AAK) Ramush Haradinaj.
 • Önümüzde hafta yapılması planlanan toplantıların ana konusu “Kosova’yı ilgilendiren konularda siyasi yelpazenin koordine edilmesi” olacak.
 • Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić’in de Avrupa Birliği’nin arabuluculuğuyla Haziran ayında bir görüşme yapılması beklenenler arasında.

Kaynak: Panorama.al

Tarih: 20.05.2021

 

Kuzey Makedonya

Kuzey Makedonya’ya AB Yolunda Destek

 • Bulgaristan’ın AB üyeliğinin veto edeceği açıklamasının üzerine Kuzey Makedonya’ya üç ülkeden destek geldi. Çek Cumhuriyeti, Slovenya ve Avusturya destek verirken de ikili ilişkilerin AB’nin bölgedeki genişlemesine engel olmaması gerektiğini ifade ettiler.
 • Avusturyalı Alexander Schallenberg, Çek Cumhuriyeti’nden Jakub Kulhanek ve Slovenyalı Anze Logar, Haziran ayında başlaması planlanan AB üyelik müzakerelerine destek vermek için Üsküp’e geldi.
 • Üç ülkenin Dışişleri Bakanları’nın yaptığı açıklamalar böylesine önemli bir sürecin ülkelerinin aralarındaki meselelerin bu konuya yansıtılmasının doğru olmadığını, haksızlık olduğunu belirttiler.

Kaynak: Radio Free Europe

Tarih: 22.03.2021

 

Sırbistan

Çin ve Sırbistan, Doğal Ürünler ve Yeni İlaçlar için Laboratuvar Kurdu

 • Sırp hükümeti 21 Mayıs’ta düzenlediği basın toplantısında, Sırbistan ve Balkan bölgesi için büyük önem taşıyan ve Çin ve Sırbistan arasında iş birliğini güçlendirmede önemli bir adım olan doğal ürünler ve yeni ilaçların geliştirilmesi için ortak bir Çin-Sırp laboratuvarı kurulduğunu söyledi.
 • Ortak bir laboratuvar oluşturma kavramı, başta yeni ilaç ve tıbbi ürün arayışı olmak üzere, çeşitli alanlarda doğal ürünlerin geliştirilmesi ve kullanılması için araştırma yeteneklerini birleştirir. Bu ürünler, biyoçeşitliliği korurken ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlarken doğal kaynaklardan oluşacaktır.
 • Laboratuvar, araştırma personelinin kullanımını optimize etmenin yanı sıra araştırma altyapısını da geliştirecek.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 22.05.2021

 

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya ve Sırbistan Ordusunun Etkileşimini Değerlendirdi

 • “Ortak Müdahale – 2021” taktik tatbikatı sırasında Rusya ve Sırbistan’ın özel kuvvetleri, ortak eylemlerde yüksek düzeyde bir koordinasyon sergiledi. Bu, 23 Mayıs’ta Rusya Federasyonu Savunma Bakan Yardımcısı Nikolai Pankov tarafından açıklandı.
 • Son yıllarda askeri alanda Rusya ve Sırbistan arasındaki ikili işbirliği yüksek bir gelişme düzeyine ulaştı. Bunu mevcut hızda devam ettirmek için her türlü çabayı göstermeye devam etmeye hazırız.
 • Tatbikatlar sırasında, paraşüt sistemlerine “Arbalet” iniş, yasadışı silahlı örgütlere karşı formasyon oluşturma, operasyon ilerleme, engellenmesi ve imhası, ayrıca tatbikat sırasında küçük silahlardan atış talimleri düzenlendi.

Kaynak:Regnum.ru

Tarih:23.05.2021

 

Yunanistan

Yunanistan, Kıbrıs ve Mısır Savunma Bakanları Askeri İş Birliğini Destekleme Konusunda Anlaştı

 • Yunanistan Ulusal Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki mevkidaşı Charalambos Petrides ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanı ve Mısır Arap Cumhuriyeti Savunma ve Askeri Üretim Bakanı General Mohamed Zaki ile bir araya geldi.
 • Görüşmelerin ardından yayınladıkları ortak bildiride, Doğu Akdeniz bölgesinde barış, istikrar ve refah için savunma işbirliğini daha da geliştirme kararlılıklarını belirttiler. Tüm ülkelerin sivillere karşı askeri güç kullanmama, diğer ülkelerin içişlerine karışmama ve diğer ülkelerin egemenliği dahil olmak üzere uluslararası hukuk kurallarına ve BM Şartına saygı göstermesi gerekmektedir. Deniz (UNCLOS) ve diğer ilgili anlaşmalar dediler.

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih : 19.05.2021

 

Yunan Başbakan  Kyriakos Mitsotakis, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev ile Görüştü

 • Başbakan Kyriakos Mitsotakis, perşembe günü Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile koronavirüs aşılarının hızlanan temposunu ve Avrupa Birliği’nde sınır ötesi seyahatleri kolaylaştırmada kaydedilen ilerlemeyi tartıştı. İki devlet lideri, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa üyelik umutları hakkında da telefonda görüştü. Yunan başbakanının, AB tarafından belirlenen bütün kriterlerin karşılanmasının bu etkinin kilit ön şartı olduğunu vurguladığı bildirildi.

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih : 20.05.2021

 

Yunan Dışişleri Bakanaı Nikos Dendias Mısırlı Mevkidaşı Sameh Shoukry Bölgesel Gelişmeler Üzerine Kahire’de Buluştu

 • Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Mısırlı mevkidaşı Sameh Soukri ile Ortadoğu’daki gelişmeler ve bölgede diplomatik temas kapsamında Perşembe günü Kahire’de bir araya geldi.
 • Görüşmede, Dışişleri Bakanı’nın İsrail, Filistin toprakları ve Ürdün ziyaretinin ardından Yunanistan ile Mısır arasındaki ikili işbirliğinin yanı sıra bölgedeki gelişmelere odaklandığını söyledi.Görüşmeden sonra Nikos Dendias, daha geniş bir bölgede istikrarın yeniden tesis edilebilmesi için yakında olumlu bir sonuca sahip olacağımız konusundaki iyimserliğini dile getirdi.

Kaynak : CNN Greece

Tarih :20.05.2021

 

Dış Aktörler

ABD’den Yunanistan’a Askeri Yedek Parça Satışı için Onay

 • ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’a 165 milyon dolarlık askeri yedek parça tedarikini kabul etti. Dışişleri Bakanlığının silah satış onayları, ABD yönetimi açısından satışta bir mahsur olmadığı anlamına geliyor.
 • ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı konuyla ile ilgili, “Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’a tahmini maliyeti 165 milyon dolar olan Dış Askeri Satış Siparişi ve Kooperatif Lojistik Tedarik Destek Düzenlemesi kapsamındaki hizmet ve ilgili ekipmanlarının satışına onay verilmesini kararlaştırdı” açıklamasını yaptı.
 • Satışla ilgili Kongreye tebligat gönderildiği belirtilen açıklamada, satış paketinde Yunanistan Hava Kuvvetleri savunma ve ikmal filoları için yedek parça ve değişim/tamir ile ilgili hizmetlerin yer aldığı kaydedildi.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 20.05.2021

 

Sırbistan Dışişleri Bakanı: NATO Üyesi Olmayı Planlamıyoruz, Rusya’nın Dostu Olarak Kalacağız

 • Sırbistan Dışişleri Bakanı Aleksandr Vulin, ülkesinin Rusya’nın dostu olarak kalacağını ve NATO üyesi olmayı planlamadığını söyledi.
 • Batı’nın Belgrad’ı NATO’ya çekmek için sürekli baskı uyguladığını belirten Vulin, Sırbistan’ın Bosna Hersek’le birlikte NATO’ya girmeyen ve İttifak’la özel ilişkileri bulunmayan tek ülke olduğuna dikkat çekti.
 • Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic’in askeri tarafsızlık politikasını uygulamaya koyduğunu ve NATO’ya üyelik konusunda hiçbir girişimde bulunmadıklarını kaydeden Vulin, “Sırbistan, bize yapılanları asla başkalarına yapmayacak. NATO üyesi olsaydık, belki de küçük bir tarafsız ülkeyi bombalamak zorunda kalabilirdik. Sırp subaylarına sadece Sırplar emir verir. Bu nedenle, Sırbistan’ın tutumunu değiştirmeyeceğinden ve tarafsız ülke olarak kalacağından emin olabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Balkan Postası

Tarih: 20.05.2021

 

ABD, Yolsuzluk Yapmakla Suçladığı Arnavutluk Eski Cumhurbaşkanına Ülkeye Giriş Yasağı Getirdi

 • ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, hakkındaki “yolsuzluk ve yetki suistimali” suçlamaları nedeniyle Arnavutluk’un eski cumhurbaşkanı ve başbakanı Sali Berişa ile ailesinin ABD’ye girişine yasak getirildiğini açıkladı.
 • Bilinken yaptığı açıklamada, Berişha’nın, siyasi gücünü kendi çıkarları için kullandığı, siyasi müttefikleri ve aile üyelerini zenginleştirmek de dahil olmak üzere, kamu fonlarının kötüye kullanılması ve kamu süreçlerine müdahale gibi yolsuzluk eylemlerine karıştığı suçlamasında bulundu.
 • Blinken, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Berişha’nın Arnavutluk’ta demokrasiye zarar verdiği görüşünü dile getirerek, Berişha ve ailesinin, ABD’ye girişini yasak getirdiğini duyurdu.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 20.05.2021

 

Binyamin Netenyahu’dan Milorad Dodik’e Teşekkür

 • İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Sırp Cumhuriyeti (RS) Banja Luka’daki cumhurbaşkanlığı sarayına İsrail bayrağının renklerini yansıtarak kendilerine destek veren Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik’e teşekkür etti.
 • Başbakanlık ofisinden gönderdiği teşekkür mektubunda Netanyahu, “Terör örgütlerinin vatandaşlarımıza rastgele roket fırlattığı bu zor zamanda bu dayanışmaya müteşekkiriz” ifadelerini kullandı.
 • Netanyahu, İsrail vatandaşlarına yönelik tehdit ortadan kaldırılana kadar İsrail’in meşru müdafaa hakkına verilen desteğin devam etmesi halinde İsrail devletinin minnettar olacağını söyledi.

Kaynak: Balkan News

Tarih: 21.05.2021

 

FSK, KFOR’un Onayı Olmadan Kuzeye Gidemez

 • Kosova Başbakanı Albin Kurti, eski başbakanlardan  Hashim Thaçi ve  NATO eski  Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen tarafından 19 Nisan 2013 tarihinde imzalanan ve Kosova Güvenlik Gücü’nün (FSK)   ülkenin kuzeyine girişini yasaklayan anlaşmayı savcılığa  gönderdi.
 • Ancak NATO tarafından verilen cevapta “2013 Brüksel anlaşmasına göre FSK, KFOR’un önceden onayı olmadan Kosova’nın kuzey kesiminde hareket edemez” ifadelerine yer verildi. 2013 yılında imzalanan anlaşma ile FSK’nın,  KFOR olmadan ülkenin kuzeyine girmesinin yasak olduğu belirtildi.

Kaynak: Kosovaport

Tarih: 21.05.2021

 

Karadağ’da Tika’nın Yenilediği Munira İslam Kültür Merkezi Açıldı

 • Karadağ’ın Ulcinj kentinde bulunan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından donanım desteği verilen Munira İslam Kültür Merkezi’nin açılışı yapıldı.
 • TİKA tarafında yapılan açıklamada, merkezin din kursları ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapacağı belirtildi. TİKA’nın salon, restoran ve mutfak ekipman ve donanım malzemelerinin yanı sıra interaktif tahta ve yazı tahtası, konferans sandalyesi ve havalandırma sisteminin de temin ettiği ifade edildi.
 • Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Fejzic, projeden duyduğu memnuniyetini dile getirerek merkezin sadece ilçede yaşayanlara değil, tüm bölge halkının dini ve kültürel ihtiyaçlarına hizmet vermesi açısından da büyük önem teşkil ettiğini vurguladı.
 • Ulcinj Başimamı Ali Bardi de Munira İslam Kültür Merkezine verilen desteklerden dolayı Türkiye ve Türk halkına teşekkür ederek iki ülke halkları arasındaki kardeşliğin baki kalmasını temenni etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Tarih: 22.05.2021

 

 

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Elifnur Ayhan, Melisa Agoviç, Dilek Keçeci, Ece Sumru Güvemli, Hilal Yel, İleyna Savuk, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Didem Şimşek, Aybüke Koçak ve Hatice Deniz Hızal

Sosyal Medyada Paylaş

47,985BeğenenlerBeğen
6,460TakipçilerTakip Et
8,617TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Yeniden Çözüm(süzlük) Süreci mi?

Geçtiğimiz hafta AK Parti eski milletvekili Mehmet Metiner “Kürt...

Sosyal Medya Yasası ve Dezenformasyonla Mücadele

Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden sosyal medya düzenlemesi...

Çin’in Balkanlar Politikası

Balkanlarda gün geçtikçe nüfuz alanını artıran Çin, bu nüfuzu...

Son Zamanlarda Artan Mı? Yoksa Görünürlük Kazanan Mı?

Bu yazıda, irdelenecek konu herhangi bir olayın ardından o...