Balkan Bülteni / 29 Temmuz-1 Ağustos

 

Bosna – Hersek / Sırp Cumhuriyeti

Dodik: Sırp Cumhuriyeti ve Kurumları Vekalet Olmaksızın Schmidt ile İş Birliği Yapmayacak

 • Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Milorad Dodik, Christian Schmidt’in atanmasının prosedüre uygun olmadığını ve hiçbir şekilde meşruiyetinin olmadığını ve bu sebeple kendisini yüksek temsilci olarak kabul etmeyeceklerini belirtti.
 • Dodik, Sırp Cumhuriyeti’nin yanı sıra Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin de Yüksek Temsilcilik Ofisi’nin kapatılması gerekliliği hakkındaki görüşlerini de aktardı.
 • Siyasi birliğin korunması gerektiğini ve Sırp Cumhuriyeti’nin tepkisinin daha da güçlü olacağını söyledi.

Kaynak: Rtrs

Tarih: 01.08.2021

 

Kosova

Dışişleri Bakanı Üsküp’te

 • Dışişleri ve Diaspora Bakanı Donika Gërvalla, Üsküp’e resmi bir ziyarette bulundu.
 • Bu ziyaret, Gërvalla’nın Kuzey Makedonya’ya ilk resmi ziyareti olacak.
 • Bakan Donika Gërvalla, Cumhurbaşkanı Stevi Pendarovski, Meclis Başkanı Xhafer Tahiri, Başbakan Zoran Zaev, Başbakan Birinci Yardımcısı Artan Grubi ve Dışişleri Bakanı Bujar Osmani gibi yöneticiler ile görüşme sağlayacak.
 • Görüşülecek temel konular; siyasi, ekonomik, savunma ve diğer ortak çıkar alanlarında dostane ikili ilişkilerin geliştirilmesi olacak.
 • Bunların dışında, yerel kurumlarla temaslar ve sürdüreceği diğer kültürel faaliyetlerle birlikte yoğun bir ziyaret gündemi olacak.

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 31.07.2021

 

Kosova, Türkiye’nin Yanında

 • Kosova Meclis Başkanı Glauk Konjufca, yangında hayatını kaybedenlerin ve verdiği zararın ardından Türkiye devletinin derin acısını ve üzüntüsünü paylaştığını açıkladı.
 • Konjufca, sosyal medya paylaşımında, “Bu felakette hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.” dedi.
 • Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani de Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan’a bir dayanışma telgrafı gönderdi.
 • Osmani gönderdiği telgrafta, “Ülke en yıkıcı yangınlardan bazılarıyla karşı karşıya olduğu için Kosova Cumhuriyeti, Türkiye halkıyla tam dayanışma içindedir.” diye belirtti.

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 31.07.2021

 

Sırbistan

Sırp Muhalefeti: Açık Balkan Güvenle “Büyük Arnavutluk” Olarak Adlandırılabilir

 • 29 Temmuz’da Üsküp’te imzalanan Sırbistan, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk arasında serbest bir ekonomik bölge oluşturulmasına ilişkin anlaşma, “Arnavutluk ile Kosova arasında daha yakın ekonomik etkileşime ve daha sonra tek bir devlete entegrasyonuna” katkıda bulunacak. Bu, Sırp muhalefet hareketi “Kurtuluş” lideri Mladjan Djordjeviç tarafından belirtildi.
 • Beta haber ajansı Djordjevic’in aktardığına göre, “Bu anlamda mini Schengen’in yeni adı Büyük Arnavutluk” olabilir açıklamasında bulundu.
 • Muhalif siyasetçiye göre, Üsküp’te Açık Balkan olarak yeniden adlandırılan yeni bölgesel birlik Sırp ekonomisine gerçek bir fayda getirmeyecek.
 • Mlajan Corceviç, “Kurtuluş Hareketi, Priştine’nin bu girişime katılmasına da karşı çıkıyor, çünkü bu, Sırp Anayasası ve BM Güvenlik Konseyi’nin 1244 sayılı Kararı’nın büyük bir ihlalini teşkil edecek” diye ekledi.
 • 29 Temmuz’da Üsküp’te Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic ile Arnavutluk ve Kuzey Makedonya Başbakanları Edi Rama ve Zoran Zaev’in resmi olarak Açık Balkan olarak adlandırılan bölgesel bir serbest ticaret bölgesinin oluşturulması konusunda bir anlaşma imzaladığını hatırlayın. Daha önce, bu girişim “mini-Schengen” olarak biliniyordu.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 30.07.2021

 

Vucic, Erdoğan ile Kosova Sorununu Görüştü

 • 30 Temmuz’da Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi yaptı.
 • Arnavut haber ajansı Telegrafi’ye göre Vuciç Türk liderin, Erdoğan’ın hemen kabul ettiği Kosova ile Sırbistan arasındaki diyaloğu desteklemesini beklediğini söyledi.
 • Türk liderin daha önce Kosova’nın yeniden tanınması için lobi yapacağına söz verdiğini hatırlatacağız. Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’ın Kosova sorununu bu sonbaharda BM Genel Kurulu’nda gündeme getirmesini umduğunu da dile getirdi.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 30.07.2021

 

Dış Aktörler

Yunanistan, Ürdün ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Liderleri Atina’da Bir Araya Geldi

 • Yunanistan, Ürdün ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) liderleri Yunanistan’ın başkenti Atina’da, ilişkilerini güçlendirme konusunda görüşmek üzere bir araya geldi.
 • Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ürdün Kralı 2. Abdullah ve GKRY lideri Nikos Anastasiadis’in katıldığı toplantı sonunda yapılan ortak açıklamada, üç liderin, aralarındaki koordinasyon mekanizması kapsamında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dönemi sonrasında ortaklık ilişkilerini güçlendirmek amacıyla Atina’da bir araya geldiği ifade edildi.
 • Başlıca gündem maddesini barış ve istikrarla ilgili konuların oluşturduğu ifade edilen üçlü toplantıda, Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Libya’nın yanı sıra Kıbrıs ile Filistin meselelerinin ele alındığı aktarıldı.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 29.07.2021

 

“Açık Balkan”da İlk İmzalar Atıldı

 • Başkent Üsküp’te düzenlenen Ekonomik Forumu’nda daha önce “Mini Schengen” olarak adlandırılan girişimin yeni ismi “Open Balkan” (Açık Balkan) olarak değiştirildi.
 • Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Arnavutluk Başbakanı Rama, bölgesel iş birliğini teşvik etmek için güçlü bir ivme sağlamak amacıyla “Açık Balkan” içinde ilk resmi belgeleri imzaladı.
 • Üç lider, Batı Balkanlar’da Afetten Korunma ve Kurtarma İşbirliği Anlaşması, Batı Balkanlar’da İşgücü Piyasasına Serbest Erişime İlişkin İşbirliği Mutabakat Muhtırası ve Batı Balkanlar’da Malların İthalat, İhracat ve Dolaşımının Kolaylaştırılmasına İlişkin İşbirliği Mutabakat Muhtırası’nı imzaladı.
 • Bu Mutabakat Muhtırası’nın en önemli faydalarından biri, gümrük ve diğer yetkili makamlar arasında veri alışverişi yoluyla malların ithalatı, ihracatı ve transit geçişi ile ilgili prosedürlerin mümkün olduğunca basitleştirilmesi.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 29.07.2021

 

AB, Sırbistan, İngiltere ve Macaristan’dan Türkiye’ye Taziye Mesajları

 • Avrupa Birliği, Sırbistan, İngiltere ve Macaristan’dan Türkiye’deki orman yangınları nedeniyle başsağlığı ve destek mesajları paylaşıldı. Ukrayna ise yangınlarla mücadele için 2 uçak ile özel ekip gönderdi.
 • AB Türkiye Delegasyonunun Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Türkiye’nin farklı yerlerinde meydana gelen orman yangınlarından derin üzüntü duyulduğu belirtilerek, “Yangınlarda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yangını söndürmek için mücadele eden ekiplere kolaylıklar diliyoruz. Avrupa Birliği Türkiye’nin acısını paylaşıyor.” ifadeleri kullanıldı. Sırbistan, Macaristan ve İngiltere de devam etmekte olan yangınlar için geçmiş olsun dileklerini ve hayatını kaybeden vatandaşlar için taziyelerini iletti.
 • Ukrayna ise orman yangınlarıyla mücadeleye destek için Türkiye’ye 2 AN-32 P tipi uçak ile özel destek ekibi gönderdi.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 29.07.2021

 

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Dilek Keçeci, Şamil Orhan, Rümeysa Güner, Aybüke Koçak ve Hatice Deniz Hızal

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

48,001BeğenenlerBeğen
6,443TakipçilerTakip Et
8,620TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Sosyal Medya Yasası ve Dezenformasyonla Mücadele

Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden sosyal medya düzenlemesi...

Çin’in Balkanlar Politikası

Balkanlarda gün geçtikçe nüfuz alanını artıran Çin, bu nüfuzu...

Son Zamanlarda Artan Mı? Yoksa Görünürlük Kazanan Mı?

Bu yazıda, irdelenecek konu herhangi bir olayın ardından o...

İkinci Dünya Savaşı’ndan Sonra ABD’nin Ortadoğu Politikasına Genel Bir Bakış

Özet Bu makale, İkinci Dünya Savaşı’ndan Obama yönetimine kadar geçen...