Barack Obama’nın Adaylık Kararı

Amerika Birleşik Devleti Başkanı Barack Obama Kasım ayında yapılacak olan seçimler için ikinci bir dönem daha seçilmek adına adaylığının Demokrat Parti’den olacağını resmi olarak açıkladı. Demokrat Parti’nin geçtiğimiz günlerde gerçekleşen kongresinde hitap eden Obama’nın konuşması yaklaşık 50 dakika boyunca televizyonlardan canlı olarak yayınlandı.

Konuşmasında yeni dönemin daha zorlu yollardan geçeceğinin altını çizen Barack Obama, politika önceliklerini üretim, enerji, eğitim, güvenlik, bütçe açığı, yeni istihdam, daha güçlü bir ekonomi olduğunu açıklayarak sözlerine şöyle devam etti;

 “Amerika Birleşik Devletleri başkanlığına aday gösterilmemi kabul ediyorum. Şunu bir yere not edelim: Burası Amerika ve sorunlarımız çözülebilir. Karşılaştığımız zorluklar atlatılabilir. Belki yolumuz daha zorlu fakat sonunda daha iyi bir gelecek bizi bekliyor, ben de sizden bu geleceği seçmenizi talep ediyorum. Ülkemiz için, hedeflerimiz için harekete geçmenizi istiyorum. Sanayide, eğitimde, enerjide, ulusal güvenlikte, ekonomide aldığımız hedefler, başarabileceğimiz;yeni iş imkânları yaratacak, ekonomiyi daha sağlam temeller üzerinde canlandıracak gerçek planlar. Önümüzdeki 4 sene içinde bunları başarabileceğimize inandığımdan ikinci dönem başkanlık için yarışıyorum.”

50 dakikalık konuşmasının büyük bölümü iç meseleler olmak üzere dış meselelere de değinen Obama, Suriye Devlet Başkanının “diktatör” Suriye’de savaşan bazı grupların da “aşırı görüşlüler” olduğunu belirtti. Obama ayrıca İran’ın, nükleer hedeflerine karşı dünyanın nasıl birleştiğini görmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Obama son olarak kendisiyle rakibi Mitt Romney arasındaki tercihin “savaş ve barış arasındaki” tercihle aynı anlama geleceğini dile getirerek konuşmasını bitirdi.

(TUİÇ Akademi, BBC, euronews)

Esra Kaya

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...