Barzani Suriyeli Kürtleri Eğittiklerini Açıkladı

Suriye’nin kuzeyinde ordunun çekildiği pek çok kentte, yönetim Kürt muhaliflerin eline geçti. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Lideri Mesut Barzani’den konu hakkında ilginç açıklamalar geldi. Daha önce de PKK yanlısı Demokratik Birlik Partisi ile Suriye Kürt Ulusal Konseyi arasında gerçekleşen toplantıya öncülük eden Barzani, El Cezire televizyonuna yaptığı konuşmada, ilk kez Suriyeli Kürtleri eğittiklerini açıkladı.

”Suriye’den kaçan Kürt gençleri eğitiyoruz. Doğrudan yaşananlara karışmak istemiyoruz ama eğitim veriyoruz” şeklinde konuşan Barzani, eğitilen askerlerin henüz Suriye’ye gönderilmediğini ancak bir güvenlik boşluğu oluşması halinde askerilerin Suriye’ye gönderilebileceğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Peşmerge Bakanlığı sözcüsü Cebbar Yaver de hiçbir ülkenin iç işlerine karışmak istemediklerini, Suriye’ye Peşmerge kuvvetlerinin gönderildiği yönündeki haberlerin doğru olmadığı yönünde beyanat verdi. Dohuk’ta kurulan kampın Birleşmiş Milletlerin gözetimi altında olduğunu belirten Yaver, ”Bu kamp; kadın, çocuk, yaşlı, genç Suriyeliler için. Kamp sadece insanlık yardımı amaçlı kurulmuştur. Bunun dışında herhangi bir askeri kampın kurulması ve oraya asker gönderilmesi söz konusu değildir ve zaten de olamaz. Başta da söylediğim gibi hiçbir ülkenin iç meselesine karışmak istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ancak Barzani ve Yaver’i yalanlayan görüntüler ajanslara yansıdı. Üzerinde üniformalar bulunan binlerce Kürt’ün yürüyerek Suriye sınırına geçtiğini gösteren görüntülerde, ellerinde silah olmamasına rağmen silahlı askerlerce korunduğu görülüyor.

(TUİÇ Akademi, Habertürk)

 

F. Kübra TEKE

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...