Barzani’den Yugoslavya Benzetmesi: Kürtlerinde Devlet Olma Hakkı Var

0
111

 İtalyan gazetesi La Stampa’ya konuşan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı (IKBY)  Mesud Barzani; Ortadoğu’yu, “Çekoslovakya ve Yugoslavya’nın dağılmasına” benzetirken “Doğu Avrupa halkları nasıl kendi devletlerine sahip olduysa Kürtlerin de kendi devletlerine sahip olma hakkı vardır” dedi.

 La Stampa gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Maurizio Molinari ile Erbil’de görüşen Barzani, Irak’ın bütünlüğünü koruma isteğinin mevcut olmasına rağmen çözülmesi imkansız problemler yüzünden bölündüğüne değinerek Şii ve Sünnilerin 1400 yıldır bölgede çatıştığını ve bu savaşın kurbanının Kürtler olduğunu söyledi.

 Barzani, yeteri kadar kan ve adaletsizliklerin olduğunu ve bağımsız bir Kürt devletinin bölgede istikrar sağlanmasına yardımcı olacağına, ayrıca Ortadoğu’da krizlerin ve çatışmaların azaltılmasına katkıda bulunabileceklerine  ve bunun herkesin çıkarına olduğunu belirtti.

 Molinari’nin “IKBY özerkliğinin Suriye’de YPG için bir model oluşturur mu?” sorusu üzerine Barzani şöyle konuştu: “Bu gerçekleşebilirdi fakat maalesef fırsat kaçtı. Çünkü YPG, birçok ülkede terör örgütü olarak kabul edilen PKK’nın yardımını kabul etti. YPG, Beşar Esad rejiminin yardımını da kabul etti. Bu seçimler onları bizden uzaklaştırdı. Hala fikirlerini değiştirmelerini umuyorum ama bu yanlış politikalar Suriyeli Kürtlerin geleceğini riske atıyor, yalnızca PKK’nın çıkarlarına uyuyor.”

Sponsorlu

Aslı Gündoğdu – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here