Başbakan Erdoğan’dan Libya Çağrısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Dondurulmuş menkul kıymetlerinin, nakitlerinin bir an önce Libya’ya teslimi gerekir, Libya’nın bu imkânlarıyla yeniden ayağa kalkması gerekir” dedi.

Erdoğan, Devlet ve Hükümet Başkanları Düzeyinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğinin Libya’nın Dostları Grubu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Libya’daki şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere şifalar diledi.

“Bir gerçeği vurgulamak istiyorum” diyen Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Libya, özellikte Misarata çok büyük bir darbe yemiş bir il durumunda, Misarata yanmış, yıkılmış ve Misarata’da 450 yaralıyı bizler gemiyle oradan alıp, anı hatırlıyorum. Ve şu anda onların hepsi tedavi edilip geri gönderildi. Şuna inanıyorum: Libya kaynakları olan bir ülke ve kesilen sakal çok daha gür biter. Buna inanıyorum, fakat şunu da burada hatırlatmak istiyorum.

Az önce burada sayın Cumhurbaşkanı’nın da ifade ettiği, dondurulmuş menkul kıymetlerinin, nakitlerinin bir an önce Libya’ya teslimi gerekir. Libya’nın bu imkânlarıyla yeniden ayağa kalkması gerekir. Artık Birleşmiş Milletlerde ulusal geçiş konseyinin bayrağını görmek, Libya’nın bayrağını görmek inanıyorum ki Libya’ya ‘Artık sen ayaklarının üzerinde durabilirsin’ demektir. ‘Eğer sen ayaklarının üzerinde durabilirsin’ diyorsak o zaman kendi menkul kıymetlerini, kendi dondurulmuş parasını Libya’ya teslim etmek, Libya’yı kendi öz güveniyle ayağa kalkmasının fırsatını verecektir.”

Ortada çok ciddi imkânları olan Libya’yı bu nokta bizler, ayrıca ne talep ediyorlarsa bununla desteklememiz lazım. Ben şuna inanıyorum, Libya, Libyalılarındır, Libya halkınındır. Libya halkı 25 bin şehidiyle temelini inşa ettiği bu yeni değişim, dönüşüm döneminde yanında tüm dünyayı, insanlığı görmek suretiyle geleceğe çok daha farklı bakacaktır. Ben bu vesileyle emeği geçenleri kutluyorum ve burada 2009 Sayılı Yasa ile atılan yeni adımın çok daha güçlü bir şekilde geliştirilmesini… Bizler de biliyorsunuz büyükelçiliğimizi orada açmış bulunuyoruz. Şu anda ABD’nin büyükelçiliğini açması ve diğer ülkelerin süratle burada büyükelçiliklerini açması süreci de Libya’yı çok daha güçlü hale getirecektir.”

 

(tuicakademi-CNN)

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...