Başbakan Erdoğan’ın Büyük Korkusu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Arap halklarının zaferi aynı zamanda Türkiye’nin zaferidir, Halkların kendi özgürlüğünü kazanması tarihe yeni bir giriş olarak adlandırılır” dedi. Erdoğan, Suriye’de Aleviler ve Sünniler arasında bir mezhep savaşı çıkmasından korktuklarını söyledi.

Mısır gezisi esnasında Mısırlı gazeteci Fehmi El Hüveydi’ye bir demeç veren Başbakan Erdoğan, Mısır’ın Arap Dünyası’nda çok önemli olduğunu ve Arap Dünyası’nın birçok kapısı varsa bu kapılardan en önemlisinin Mısır kapısı olduğunu söyledi.

Mısır’ın El Şuruk gazetesinde yayımlanan röportajında Erdoğan, “Mısır ile başta iktisadi alanda olmak üzere, birçok alanda iyi ilişkiler kurmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Suriye’deki gelişmelerin büyük yer kapladığı mülakatta Erdoğan Suriye’yle ilgili şunları kaydetti: “Suriye ile ilişkilerimiz çok iyi düzeydeydi. Her alanda karşılıklı yardımlaşmalarımız vardı. Ama Suriye halkı sokaklara inip haklarını ve hürriyetlerini talep etmeye başlayınca durum değişti. Halkın talepleri emniyet güçleri tarafından baskıyla karşılık buldu. Bu da dikkatimizin daha fazla o tarafa yönelmesine neden oldu. Maalesef yönetimin uygulamaları sokaklarda daha çok Suriyelinin kanının dökülmesine neden oldu.”

Yönetimin uygulamalarından ve dökülen kandan dolayı karamsarlığa düştüklerini belirten Erdoğan, “Halkın kanı akmaya başladığı zaman, bu rejimin öldüğüne işarettir.” dedi.

Suriye Endişesi

Suriye’de olanların Türkiye için normal bir durumdan ibaret olmadığını söyleyen Erdoğan, “Suriye ile 910 kilometre uzunluğunda kara sınırımız var. Ortak çıkarlarımız söz konusu. Suriye’de olan bitenin bizim milli güvenliğimizin bir parçası olduğunu iyi biliyoruz. Bunu göz ardı edemeyiz” diye konuştu.

Suriye için gelecekteki senaryolarla ilgili bir soru üzerine Başbakan, “Biz Suriye için gelecekteki senaryolardan endişemizi saklamıyoruz. Aleviler ve Sünniler arasında bir mezhep savaşı çıkmasından korkuyoruz. Yönetim iktidarda kalabilmek için böyle bir ateş yakmaya hazır” diyerek Esad’ın olayların sorumluluğunu üstlendiğini ve olacakların bedelini onun ödeyeceğini ifade etti.

 

(tuicakademi-CNN)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...