Batı Medyası Türk Medyasını Konuşuyor

Wall Street Journal, Türk hükümetinin gazetecilere yönelik baskıların kontrolü dışında olduğunu söylediğine dikkat çekerken, Youtube dâhil “binlerce site”nin kapatıldığını, “rutin” olarak gazeteciler hakkında hakaret davalarının açıldığını, Doğan Yayın grubu hakkında büyük vergi cezalarının getirildiğini kaydetti Türkiye’de medyaya ilişkin son gelişmeler, yabancı medyanın dikkatini çekti. Wall Street Journal, Türk hükümetinin gazetecilere yönelik baskıların kontrolü dışında olduğunu söylediğinin ancak Youtube dahil “binlerce site”nin kapatıldığının, “rutin” olarak gazeteciler hakkında hakaret davalarının açıldığının, Doğan Yayın grubu hakkında da büyük vergi cezalarının getirildiğinin altını çizdi. Financial Times ise, TBMM’nin medya sahipliği üzerindeki kısıtlamaları hafifleten yasal düzenlemeleri onayladığını yazdı.

Medya ile İlişkiler Eleştiriliyor

ABD’nin çok satan gazetesi The Wall Street Journal, Türkiye muhabiri Marc Champion imzasını taşıyan “Medya Grubu, Yargı Zaferini Elde Etti” başlıklı haberinde Türkiye’de medyaya ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye’nin en büyük medya grubu Doğan Yayın Holding’in, hakkında büyük vergi cezalarına ilişkin yargı sürecinde “önemli bir zafer” kazandığı vurgusuyla başlayan haberde bu konudaki yargı kararının “Türk hükümetini eleştiren tanınmış bir gazetecinin tutuklanmasının ardından hükümetin medya özgürlükleri konusunda yeniden büyüteç altına olduğu bir döneme” denk düştüğüne dikkat çekti.

WSJ, Yalçın ve Oda TV yöneticilerinin gözaltına alınmasına ilişkin ayrıntılı bilgi verdi ve ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin Türkiye’nin gazetecilerin tutuklanmasına ilişkin açıklamalarını da aktardı. Haberde şu görüşler dile getirildi:

“Türk hükümeti, özgür basını desteklediğini, savcıların iddia edilen darbe komploları davalarını izleyen gazeteciler hakkında açılan yüzlerce davalar dahil, gazetecilere yönelik, baskıların çoğunun kontrol dışında olduğunu defalarca söyledi.

Ancak, YouTube’yi uzun bir süre dahil, binlerce sitenin kapatılmasını, gazetecileri rutin olarak hakaret gerekçesiyle dava açılmasını ve hükümeti eleştiren Doğan grubuna çok büyük vergi cezalarının getirilmesini içeren bir sicil, Avrupa Birliği’nden dahil olmak üzere, eleştiri tetikledi.” WSJ, Doğan Yayın’a getirilen cezalara ilişkin Danıştay’ın kararının ayrıntılarına dikkat çekerken de Doğan Yayın’ın, hisselerinin yüzde 1 değer kazandığına da işaret etti.

İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times ise, “Türkiye, Medya Sahipliğine Kısıtlamaları Hafifletiyor” başlığıyla yayımladığı haberde TBMM tarafından benimsenen yeni yasal düzenlemelerin Doğan Yayın varlıklarının satılması için zemin hazırlayabileceği yorumu yapıldı.

Gazetenin Türkiye muhabiri Delphine Strauss’un kaleme aldığı haberde bundan böyle yabancı yatırımcılarının Türkiye’deki medya şirketlerinin payının yüzde 50’e kadar çıkabileceğine işaret edildi. Haberde şöyle denildi:

“Türkiye’de yazılı medya siyasi olarak kutuplaşmış durumda, bu da bazı yatırımcıların sektöre girme konusunda ihtiyatlı davranmalarına yol açıyor ancak eğlence kanalları, daha az hassas olarak değerlendiriliyor ve hızlı büyüyen nüfus ve artan refah yabancı yatırımcıları çekiyor.”

Yapılan yasal değişikliklerin Doğan Yayın Holding’in olası bir varlık satışını kolaylaştırabileceğini belirten gazete, Doğan Yayın varlıklarıyla Time Warner’in yanı sıra ABD’li yatırım fonlarının ilgilendiğine dikkat çekerken Danıştay’ın, Doğan Yayın’a getirilen vergi cezalarına ilişkin kararına da vurgu yaptı.

Financial Times, Doğan Yayın hakkındaki vergi cezalarının “yaygın bir biçimde, iktidardaki AK Parti’ye yönelik eleştirisel haberciliğinin bir cezası olarak görüldüğünü ancak Bakanlar, herhangi bir rolü reddettiklerini” de yazdı.

(tuicakademi, bbc)

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...