Bekir Bozdağ Somali Ziyaretinde

Kuraklıkla mücadele eden Somali’de Türk Kızılayı’nın oluşturduğu Mogadişu Cazire Hayat Kenti, Türkiye Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ı ağırladı. Doğu Afrika turuna çıkan Bozdağ, havaalanında Somali Başbakanı Abdiveli Muhammed Ali, Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçisi Cemalettin Kani Torun ve diğer yetkililer tarafından resmi tören eşliğinde karşılandı. Bozdağ, sonrasında beraberindeki heyetle birlikte 1600 civarı ihtiyaç sahibi Somalili ailenin yerleştirildiği çadırkenti ziyaret etti.

Muhammed Ali konuşmasında Türkiye Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan tarafından daha önce Somali’ye yapılmış olan ziyaretin önemine değinerek Somali halkının, kendilerine yardım eli uzatan Türkiye’ye minnettar olduğunu ifade etti. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Somali’nin bir yıl içerisinde değişim geçireceğine dikkat çeken Bozdağ, Somali Cumhurbaşkanı Ahmed’le şimdiye kadar gerçekleştirilmiş olan ve bundan sonra da hayata geçirilmesi planlanan çalışmalar üzerine fikir alışverişinde bulunduklarını belirtirken, yeni hükümet binalarının yapımı ve eskilerinin restorasyonunda da Türkiye’nin Somali’ye yardım edeceği konusunda teminat verdi.

(TUİÇ Akademi, Newkızılay, Zaman)

 

Yelda ÖZTAŞ

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...