Beklenen Tehlike, “Suriye’den Göç Başladı”

Ülkelerindeki olaylar ve baskılardan kurtulmak istedikleri gerekçesiyle yaklaşık 250 kişilik grup Hatay sınırından Türkiye’ye geçiş yaptı.

Gelen bilgilerde mültecilerin arasında çok sayıda kadın ve çocuk bulunuyor. Ellerindeki Türk bayraklarıyla Türkçe “Türkler gibi yaşamak istiyoruz”, “demokrasi istiyoruz”, “Başbakan Erdoğan’ın bize sahip çıkmasını istiyoruz” diye slogan atan ve Türk yetkilileriyle görüşmek isteyen Suriye vatandaşlarını, bölgede görev yapan askerlerin durdurduğu ifade edildi.

Hatay Yayladağı Kaymakamı Tolga Polat’ın görüşme yapmak üzere sınıra gittiği, askerlerin bölgede güvenlik önlemi aldığı kaydedildi.

Türkiye sınırını geçen ve askerler tarafından durdurulan grup, Yayladağı Kaymakamı Tolga Polat’ın kendileriyle görüşmesinden sonra, minibüslerle ilçe merkezindeki Fehmi Dinçer Spor Salonu’na getirildi.

Dışişleri Toplantı Yaptı

Suriye’deki gelişmeler üzerine Dışişleri Bakanlığı Konutu’nda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında gelişmelerin değerlendirildiği 2 saat süren bir toplantı yapıldı.

Toplantının, “rutin bir değerlendirme toplantısı olduğunu” belirten diplomatik kaynaklar, Türkiye’nin önceliğinin “şiddet olaylarının en kısa sürede durması olduğunu” vurguladı.

Dışişleri Konutu’nda yapılan toplantıya, İçişleri Bakanı Osman Güneş, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Şam Büyükelçisi Ömer Önhon ile Dışişleri ve Başbakanlık üst düzey yetkilileri katıldı.

(tuicakademi-CNN-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...