Belarus In Ukrayna Out

0
81

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, birlik devleti yolunda önemli gelişmelerin sağlandığı Belarus’a 2012’den itibaren doğalgaz satışlarında indirim yapılacağını açıkladı.

Ukrayna’nın doğalgaz fiyatlarındaki indirim teklifine olumsuz cevap veren Rusya’nın Belarus’a ise bundan sonra iç satış fiyatından doğalgaz satışı yapacağı belirtildi. Belarus’lu meslektaşı Mihail Miasnikoviç’le görüşmesinin ardından basına açıklamada bulunan Putin, “Rusya 2012’den itibaren Belarus için doğalgaz fiyatlarında indirim öngören yeni bir formülde anlaştı” dedi. Belarus enerji şirketi Beltransgaz’ın kalan yüzde 50’lik hissesinin de Gazprom tarafından alımı kısa sürede tamamlanacak. Belarus’tan gelen açıklamalarda ise, yeni dönemde Rusya’dan alacakları doğalgazın Avrupa fiyatlarının çok altında olacağı ifade edildi.  

Ukrayna konusunda ise kapıyı açık bırakan Gazprom Başkanı Miller, eğer Ukrayna’nın da Belarus gibi şartları kabul ederek masaya oturması dâhilinde bu indirimin bir benzerinin kendilerine verilebileceğini belirtti.

Sponsorlu

 

(tuicakademi // Cihan) Erdem PARLAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here