Belçikalı Liberaller Türkiye’yi Ziyaret Etti

Bünyesinde çok sayıda Türk asıllı derneği barındıran Belçika Aktif Dernekler Federasyonu (Fedactio), bir grup Belçikalı siyasi ile İstanbul gezisi düzenledi.

Fedactio’yla birlikte İstanbul’a gezi düzenleyen Frankafon kanadın en büyük ikinci partisi MR partisinden bir grup milletvekili ve belediye başkanı iki ülkenin ekonomik ilişkileri hakkında bilgi aldı. Belçika’nın İstanbul Başkonsolosu tarafından karşılanan Belçika heyeti resmi temasların yanı sıra Zaman, Ülker, Yıldır Teknik Üniversitesi gibi özel kurumlara da ziyaret gerçekleştirdi.

MR Brüksel Şubesi Başkanı ve Fransız Topluluğu Meclisi MR Grup Başkanı Françoise Bertieaux’nun başkanlık ettiği heyet ilk olarak Belçika’nın İstanbul Başkonsolosu François Del Marmol, Brüksel Bölgesi Ekonomi ve Ticaret Müşaviri Sabih Akay ve Türk Belçika Lüksemburg Ticaret Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Bilginer tarafından ağırlandı. Heyete Türkiye’nin sahip olduğu yatırım fırsatları hakkında bilgi veren Sabih Akay, Türkiye’nin dünyanın 16’ıncı, Avrupa Birliği’nin ise 10’uncu büyük ekonomisine sahip olduğunun altını çizdi.

Türkiye’nin liberal ve rahat bir yatırım iklimine sahip olduğunu çeşitli örneklerle anlatan Akay, Anadolu sermayesinin çok hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve 350 binden fazla şirketle belirli bir doygunluğa ulaşmış İstanbul ekonomisine mükemmel bir alternatif oluşturduğunu vurguladı. Brükselli liberaller daha sonra İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız tarafından ağırlandılar. Françoise Bertieaux, İstanbul ve Brüksel’in birçok ortak özelliği olduğunu söyleyerek, bunların arasında nüfusun gençliğinin ve yüksek doğum oranının her iki şehrin eğitimine meydan okuduğuna dikkat çekti. İl Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ise ülke çapında eğitime ayrılan bütçenin son yıllarda katlandığını ve ülke tarihinde ilk defa savunma giderlerinin üzerine çıkarak birinci sıraya yerleştiğini vurguladı.

Heyetin bir sonraki durağı 6 bin öğrenci kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük meslek okulu olan Şişli Endüstri Meslek Lisesi oldu. Brüksel’deki teknik ve mesleki eğitimin iş piyasasının taleplerine uygun bir iş gücü yetiştirememesi Françoise Bertieaux ve çalışma arkadaşlarını tedirgin ediyor. Bu nedenle bu ziyaret heyetin sabırsızlıkla beklediği anlardan birisiydi. Meslek okulları ve iş dünyası arasında var olan yakın ilişkiler öğrencilerin neredeyse tamamının iş bulmasına imkân sağlıyor.

Bu temaslardan sonra Zeytinburnu’nda bulunan Fetih Koleji’nin ilkokul binasını gezen liberaller, akşam saatlerinde ise Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın organizesiyle bazı gazeteci ve yazarlarla yemek yediler. Today’s Zaman Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş, Samanyolu Grubu gazetecilerinden Faruk Mercan, Today’s Zaman Yazarı Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Radikal Yazarı Prof. Dr. Seyfettin Gürsel ve Star Yazarı Prof. Dr. Cemil Ertem, son derecek keyifli geçen yemekte heyeti Türkiye’deki eğitim sistemi ve özellikle de yükseköğretim konusunda bilgilendirdiler. Konuk siyasetçiler gazetecilerin Belçika’daki siyasi krizle alakalı sorularını da cevaplandırdı.

(tuicakademi, cha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...