Belçika’nın 2018 Bütçesi AB Normlarına Uygun Değil

0
295

AB Komisyonu, Belçika’nın hazırladığı 2018 bütçe taslağının, AB’nin borç ve açık azaltma hedeflerini yakalayamama riski olduğu uyarısında bulundu.

Federal Hükümetin bütçe çalışmaları bu yılda AB normlarına uygun bulunmadı. AB Komisyonu’nun son raporunda bütçenin uygun olmadığı ve reddedilebileceği belirtildi.

2017 yılında Federal Hükümet bütçe açığının 2,4 milyar olduğunu bildirmiş, Komisyon bunun üzerine bütçe açığının Gayri Safi Milli Hasıla’nın %3’ünü aşmaması gerektiğini belirtmişti. 2018 bütçesi içinde geçen yılla benzer bir sorun yaşanıyor. AB, bütçenin onaylanmama riski taşıdığını ve AB hedeflerini karşılamadığını bildirdi. Federal Hükümetin cevaplarına rağmen, AB 2018 bütçesinin ‘at risk of  non-compliance- hedeflere ulaşamama riski” taşıdığını bildirdi. Uzmanlar, Komisyonun Belçika bütçesi için ekstra önlemler alabileceğini fakat ceza verme olasılığının düşük olduğunu kaydediyor. AB normlarına göre, üye ülkelerin bütçe açığı maksimum GSMH’nın %2’si civarında olmalı. AB bütçe kuralları, Komisyon’a ulusal bütçe taslaklarını kontrol etme ve bütçelerin AB yasalarında öngörülen açık ve borç limitlerine uygun hale getirilmesini isteme hakkı veriyor.

Federal Parlamento Milletvekili Peter Dedecker, AB’nin Federal bütçe raporunun alarm niteliğinde olduğunu kaydetti. Dedecker, AB Komisyonunun raporu, “şu ana kadar uygulanmakta olan tasarruf önlemlerinin devam ettirilmesi gerektiğini gösteriyor. Danıştay’ın da dün onayladığı gibi gelirler çok net belli ve yeni vergiler, vergi yükü bu kadar çok olan Belçika için çözüm değil” dedi.

Sponsorlu

Candan BAYRI
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here