Belgrat, Kosova’yı Tanıması Karşılığında Kuzeyi İstiyor

0
63

Resmi olmamasına rağmen, Belgrat’ın Kosova’nın tanınması karşılığında kuzeyi almak istediğini söyleyen Sırbistan Liberal Demokratik Partisi Başkanı Çedomir Jovanoviç, “Kosova- Sırbistan İlişkilerinin Geleceği Nedir?’’ konulu panelde Belgrat’ın aleni olarak kuzeyi almakla ilgili istemini açıklayamadığını belirtti.

Çedomir Jovanoviç’e göre, iki ülke arasındaki diyalog söz konusu olunca son zamanlarda konuşmalar değişti. Jovanoviç, ‘’Bundan diyalog da etkilendi. Konuşmaların değiştiğini görüyorum. Toplum gerçeği anlamakta yeterli değil. Konuşmalar değişti, Cumhurbaşkanı için Thaçi ile görüştüğünü söylemesi artık sorun değil, kişiler esasınca ilişkilere inanmıyorum. Bu, Kosova için tehdittir.’’ ifadelerini kullandı.

Jovanoviç, aynı zamanda Belgrat’ı Kosovalı karatecilerin Sırbistan’a girmesini engellemesi yüzünden suçladı. Jovanoviç, ‘’Biz Kosova’yla görüşüyoruz, fakat karateciler Sırbistan’a giremez. Sırbistan’ın Şeşelj’i kabul etmesi sorundur. Etrafımda gördüklerimden mutlu değilim. Biz kendimiz ilişkilerimizi kurmalıyız. Her nesil savaş nesliydi, barış fikrimizin olması ve anlaşmazlıkları çözmemiz gerekir.’’ ifadelerini kullandı. Sırp yetkili ayrıca Kosova ve Sırbistan’ın görüşmelere devam etmesi ve sorunlarını çözüme kavuşturması gerektiğini de belirtti.

2008 yılında bağımsızlığını ilan eden Kosova halen Sırbistan tarafından tanınmamış durumdadır. 11 Mayıs 2018 tarihinde Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj tarafından yapılan bir açıklamada, Kosova’yı tanımadan Sırbistan’ın AB’ye giremeyeceğini belirtmişti. İki ülke arasındaki çözülmemiş bu sorun Avrupa Birliği’nin ikili ilişkilerinde sorunları olan üyeleri kabul etmemesi gibi zor bir duruma maruz bırakmakta ve sorunun çözümüne yönelik yapılan iki ülke arasındaki diyalog sürecini uzattığı görülmektedir.

Sponsorlu

Ebru ÖZTÜRK

 o-staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here