Beşar Esad’tan Türkiye’yle İlgili Mesajlar

0
111

Suriye Lideri Beşar Esad iki gün aradan sonra İran devlet televizyonunda dünyaya tekrar mesaj verdi. Açıklamalarında ülkesine askeri müdahale beklemediğini ifade eden Esad, Türk halkıyla sorunumuz yok şeklinde konuştu. Ankara ile Türk halkının Suriye’ye bakış açısının uyuşmadığını söyleyen Esad, ”Türk yetkililerin politikalarıyla ters düşüyoruz, halkıyla sorunumuz yok” dedi. Ayrıca Esad, Filistin’i destekledikleri için baskı altında olduklarını, olayların iç yüzünün böyle geliştiğini ifade ederken, El Kaide üyelerinin Suriye’de bulunduğunu da iddialarına ekledi.

Konuşmasında, dış politikaya yönelik açıklamalarda da bulunan Suriye Lideri, Türkiye’nin Suriye politikasını sert bir dille eleştirirken, Türk jetinin düşürülmesinden sonra ilişkilerin daha da gerildiğini sözlerine eklemiştir. Esad bu bağlamda Türk yönetiminin politikalarının Suriye’de ölüme ve kan dökülmesine neden olduğunu da belirtmiştir.

Sponsorlu

Esad ayrıca, ülkesine Libya tarzı bir müdahale yapılmasının mümkün olmadığını ve operasyonların durmayacağını vurgulamıştır. Aynı zamanda reformlara devam edeceklerini ve binlerce hayatı korumak için teröristleri yok edeceklerinin de altını çizen Suriye Lideri, İran’la ilgili ise “İran Suriye’nin yanında ve biz onlara sadakatle bağlıyız” şeklinde konuştu.

(Dünya Bülteni, ntvmsnbc)

 

Nagihan KILINÇ

UİÇ Derneği Stajeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here