BM’den Beklenen Karar Geldi

BM Güvenlik Konseyi’nde Kaddafi yönetimine yönelik yaptırım kararını oybirliği ile kabul edildi. Genel sekreter Ban Ki Moon’un çağrısı üzerine bugün tekrar toplanan Güvenlik Konseyi, yaptırımlar ile ilgili tasarıyı kabul etti.

Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesinden 3 olan İngiltere, Fransa ve Amerika, Libya yönetimine karşı silah ambargosu ve seyahat yasağı uygulaması ve üst düzey yetkililerin mal varlığının dondurulmasını istediler. Konseyin 5 daimi üyesi ve 10 geçici üyesinin (Bosna-Hersek, Brezilya, Kolombiya, Gabon, Almanya, Hindistan, Lübnan, Nijerya, Portekiz ve Güney Afrika) tamamı yaptırım kararına “evet” oyu kullandılar.

Kararın diğer önemli bir özelliği de Konsey’in, Sudan’ın Darfur bölgesindeki çatışmaları Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) havale etmesinin ardından tarihinde ikinci kez Libya’daki şiddet olaylarını UCM’ye taşıma kararı alması ve bu kararı ilk kez bu defa “oybirliğiyle” alması oldu.

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, Libya’ya yapılacak yaptırımların hükümetten ziyade halka zarar vereceğini söylemişti. Bu yaptırımların Libyalıların yaşam şartlarını ağırlaştırabileceğinden de bahsetmişti.

Öte yandan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Trablusgarp’taki şiddet olaylarıyla ilgili olarak,  kendisine yakınlığıyla bilinen Muammer Kaddafi’nin artık ülkesinde kontrol sahibi olmadığını söyledi.

(tuicakademi-VOAnews)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...