Bölgede Domino Etkisi Var

Programı kapsamında Tunus’a giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu uçakta gazetecilerin Libya’daki gelişmelere dair sorularını yanıtladı. Bölgeyi domino taşına benzeten Davutoğlu, “Bölgede domino etkisi var, bunu iyi tahlil etmek lazım. Libya’da iç savaş çıkmasını istemiyoruz. Kardeş kavgasını istemiyoruz. Libya’da 25 bin vatandaşımız var. Tahliye işlemleri başlattık. Ayrıca dün gece 03:00’e kadar olayları değerlendirdik. Bingazi’ye gemi ve uçak gönderip tahliyeleri sağlayacağız. Önceliğimiz can güvenliğidir.” dedi.

Tunus’ta yaşanan olayların bölge ülkeleri için domino etkisi oluşturduğunu ifade eden Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin bölgedeki tüm ülkelerle temas halinde olduğunu söyledi.
Tunus ziyareti öncesinde Avrupalı bakanların kendisini arayarak, “Libya’da olaylar varken neden Tunus’a gidiyorsunuz?” diye sorduklarını aktaran Davutoğlu, “Tunuslular sorunların barışçı yollardan çözülebileceğini göstermiş oldu.” ifadelerini kullandı.

Bölgedeki her ülke için bir intibak süreci olduğunu dile getiren Davutoğlu, “Her ülke kendi başının çaresine bakarken uluslararası toplumlar da bu resmi doğru şekilde okumaya çalışıyor.” dedi. Davutoğlu, her ülkenin kendine has özellikleri olsa da evrensel demokrat standartlara dikkat çekerek bu standartların en önemli temsilcilerinden Avrupa Konseyi’nin dönem başkanlığını yaptıklarını hatırlattı. Davutoğlu, “Buradaki görüşmelerimizde Avrupa Konseyi ne yapabilir, bunu Tunuslularla paylaşacağız. Misyonumuz onları dinlemek ve anlamak. Anayasal düzenlemenin yapılması ve seçimlerin halkın iradesini yansıtması temennimiz.” İfadelerini kullandı.

(tuicakademi, dha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...