Bosna – Hersek Nüfus Sayımına Hala Hazır Değil

Bosna Hersek Siyasi Liderlerinden Yılbaşı Mesajları

Bosna-Hersek’te  siyasi  liderler yaklaşmakta olan yeni yıl için mesajlarını yayınladılar. Boşnak lider Bakir İzzetbegoviç, Sırp lider Neboysa  Radmonoviç  ve Hırvat lider Zeljiko Komsiç yayınladıkları mesajlarda Bosna Hersek’te yaşayan din adamlarının ve  tüm Katolik halkın Christmas günlerini kutladılar ve yeni yılın tüm ülkeye, tüm insanlara barış, sevgi ve sağlık getirmesini dilediklerini söylediler. Liderlerin yayınladıkları mesajların ortak teması, yeni yılın tüm Bosna Hersek’e ve tüm dünyaya her şeyden önce barış, dostluk, sağlık ve mutluluk getirmesi idi.

 Zdravko Tolimir’e Ömür Boyu Hapis Cezası

Lahey’de bulunan Eski Yugoslavya Ceza Mahkemesi, Bosna Savaşı’nda Republika Srpska’nın Genelkurmay Başkanlığı görevini yapmış olan Sırp general Zdravko Tolimir için 1995 yılında Srebrenica ve Zepa’da soykırıma katılmak, insanlık suçları ve savaş suçları işlemekten ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Zdravko Tolimir’in dönemim Republika Srpska Başkanı Radovan Karaciç ve dönemin Sırp generali Ratko Mladiç ile Srebnica’da Boşnakları öldürmek üzere verilen emirlerin Zdravko Tolimir tarafından yerine getirildiği sonucuna vardı. Tolimir’e Lahey Mahkemesi tarafından verilen ömür boyu hapis cezası en çok sevinenlerden biri de  Srebrenica Anneleri Derneği oldu. Dernek üyelerinden biri yaptığı açıklamada Zdravko Tolimir davasının Srebnica annelerinin yüreğine bir nebzede olsa su serptiğini ve Ratko Mladiç, Radovan Karaciç’in de aynı akibete uğramalarını dilediklerini söyledi.

Bosna – Hersek Nüfus Sayımına Hala Hazır Değil

Bosna – Hersek’te nüfus sayımı 1991 yılından bu yana yapılamıyor. Nüfus sayımı uzmanlarından oluşan Uluslararası Operasyonları Gözetleme (IMO) İcra Kurulu, Bosna Hersek’te 1991’den bu yana yapılamayan fakat Nisan 2013’te yapılması planlanan nüfus sayımının en az 6 ay ertelenmesini istedi. İcra kurulunun nüfus sayımının ertelenmesini istemesinin en büyük nedeni ise Bosna-Hersek istatistik ajanslarının tatmin edici düzeyde olmadığını ve bu şartlar altında nüfus sayımının gerçekleştirilmesi halinde sonuçlarının yararlı ve güvenilir olmayacağını düşünmeleridir. Bosna Hersek, eski Yugoslavya’nın parçalanmasının ardından bağımsızlık kazanan ülkelerde geçen yıl yapılan nüfus sayımlarının ardından, bölgede nüfus sayımı yapılmayan tek ülke olarak kalmıştı. 1992-1995 yılları arasında yaşanan ve yüz binlerce insanın hayatını kaybetmesine veya ülkeyi terk etmesine ve dolayısıyla nüfusla ilgili istatistiklerde önemli değişikliklere yol açan savaşın ardından ülkedeki Sırp, Boşnak ve Hırvat siyasi liderler “nüfus sayımı ile ilgili kanun” konusunda uzlaşıya varamamıştı. Bosna-Hersek’in AB’ye adaylık statüsü için başvurmasının temel şartları arasında yer alan söz konusu kanun konusunda, 3 Ekim 2010’da yapılan seçimlerde başarılı olan parti liderleri Aralık 2011’de uzlaşmaya varmışlardı. Ülkede en son nüfus sayımı 1991 yılı Mart ayında yapılmışve bu sayıma göre yüzde 43 Boşnak, yüzde 31 Sırp ve yüzde 17 Hırvat olmak üzere ülkede yaklaşık  olarak 4 milyon 370 bin kişi yaşıyordu.

Republika Srpska’da işçi maaşlarını kasıtlı olarak ödemeyen işverenlere hapis cezası geliyor

Bosna Hersek’in iki büyük yapısından olan Republika Srpska’da çalıştırdıları işçilerin maaşlarının kasıtlı olarak ödemeyen işverenlere yönelik ağır cezalar öngören yeni yasa tasarısını meclisin onayına sunuyor.Altı ay ila beş yıla varan hapis cezaları, parlamentonun yasayı kabul etmesinden bir hafta sonra uygulamaya konulabilecek ve yeni yasa tasarısına Republika Srpska’daki tüm siyasi partilerden büyük bir destek geldi. Yeni yasa tasarısında, ayrıca çalışanlara yönelik sağlık sigortası ve emekli aylığı tahsisi gibi yardımların koşulları da belirleniyor.

Saraybosna’da yoğun kar yağışı

Doğal güzellikleri ve tarihi mekanlarıyla birçok turistin ziyaret durağı olan Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, hafta başından beri yağan yoğun kar yağışlarıyla birlikte beyaza büründü. Bjelaşnica, Yahorina ve İgman dağlarıyla çevirili olana şehir yoğun kar yağışının ardından oldukça güzel bir görünüme girdi. Saraybosna kış sporlarına meraklı olanlara ve soğuk kış günlerinde doğanın tadını çıkarmak isteyenlere tüm güzelliğiyle birlikte  kapılarını açıyor.

Bosna Hersek’te Eurovision Krizi

Bosna Hersek yönetiminin ekonomik nedenlerden ötürü bu yıl Eurovision şarkı yarışmasına katılamayacağını açıklamasının ardından, Republika Srpska Radyo Televizyon kurumu tüm harcamaları üstlenerek bölgenin ünlü müzik grubu ‘ Zooster ‘ ile Bosna Hersek adına yarışmaya katılmayı teklif etti, fakat Bosna Hersek yönetimi bu öneriye şu günlerde çokta sıcak bakmıyor.

Bosna Hersek’te Sivil Toplum Kuruluşları Tek Çatı Altında Birleşti

Bosna Hersek’te yaklaşık otuz kadar sivil toplum kuruluşu imzaladıkları bir anlaşma ile adlarını aynı zamanda Bosna Hersek’in bağımsızlık günü olan 1 Mart olarak değiştirerek aynı çatı altında toplandılar. Amaçları, 1991-1995 yılları arasında yaşanan savaş sırasında ve savaştan sonra özellikle Doğu Bosna’dan göç etmek zorunda kalan  Boşnakların Republika Srpska’ya geri dönüşlerini amaçlayan kuruluş, hedeflerinin Boşnaklar’ın eski topraklarına geri dönüşlerini sağlamak ve temel vatandaşlık haklarını elde etmek olduğunu ifade ettiler. Ayrıca diğer bir hedeflerinin de Bosna Hersek’te 2014 yılında yapılacak genel seçimlerde özellikle savaş esnasında Doğu Bosna’dan sürülen Boşnaklar’ın oy kullanma hakkından yararlanması için kampanya başlatılmasını söylediler. Kurumun başkanı Emir Sulyagiç, ”Böylece entite ve devlet düzeyinde yeterli milletvekili sandalyesini Boşnakların kazanacağını, bu şekilde Bosna Hersek’in AB entegrasyonu konusundaki bariyerleri kaldıracak anayasa değişikliklerine izin verileceği düşünüyorum” şeklinde açıklamada bulundu.

Saraybosna’ya Mevlevi Tekkesi

Saraybosna’da Konya Belediyesisi’nin de katkıları olan Mevlevi tekkesinin inşaatına başlandı. Her ne kadar kötü hava koşulları nedeniyle bu günlerde inşaat çalışmaları aksamış olsada tekkenin inşaatının bahar aylarında bitirilmesi planlanıyor. Tekkenin önemli bir özelliği ise Saraybosna’da bulunan Kovaçi şehitliğine çok yakın bir mesafede yer alması, bilindiği üzere Boşnak lider Alija İzzetbegoviç’in mezarı da bu şehitlikte bulunuyor. Tekkenin açılışının ise 6 Nisan 2013 tarihinde Bosnalı ve Türk yetkililerin katılımlarıyla gerçekleştirilmesi planlanıyor.

(TUİÇ Akademi, Balkan Günlüğü, TRT Haber, AVİM, Setimes, Gazetea24, Habertürk, Balkan Dünyası, Fbihvalada, Haber7, Dnevni avaz)

Emel DENİZ

TUİÇ-BALKAM

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...