Bosna Hersek’te “Dünya Başörtüsü Günü” Etkinliği Düzenlendi

ABD’de yaşayan Bangladeş kökenli Nazma Khan, başörtülü olmasından ötürü öğrenim hayatı ve günlük yaşamında karşılaştığı güçlükler sonrası farkındalık oluşturmak amacıyla, 2013 yılında Dünya Başörtüsü Günü etkinliğini başlattı. Bu yılda, birçok kadının katılımıyla, Bosna Hersek’in kuzeybatısında ki Velika Kladusa şehrinde “Dünya Başörtüsü Günü” etkinliği kapsamında yürüyüş düzenlendi.

Birçok kadının katıldığı yürüyüşü, Bosna Hersek İslam Birliği (Diyanet İşleri Başkanlığı) Velika Kladusa Meclisi düzenledi. Öğle namazı sonrası Şehir Camisi’nden başlayan yürüyüşte ki verilmek istenen ortak mesaj, başörtüsüne karşı ön yargıların yıkılması gerektiğiydi.

İslam Birliği Velika Kladusa Meclisi Aile ve Evlilik Şubesi Koordinatörü Asmira Miljkovic Nadarevic, açıklamasında başörtüsüne olan ön yargıların yıkılması gerektiğini vurgulayarak, “Başörtüsü bizim yaşam biçimimiz. Bu hakkı elimizden kimse almamalı.” diye konuştu.

Yürüyüşe katılanlardan Enisa Velic, uzun yıllar başörtüsü taktığını kaydederek bu hayatta amaçlarımızın olduğunu ve başörtüsünün buna engel olmadığını belirtti ve Velic, “Başörtüsü gururla taşıdığımız ve koruduğumuz bir olgu.” diye ekledi.

İslam Birliği Velika Kladusa Meclisinden Osman Nadarevic ise Bosna Hersek’in devlet kurumlarında çalışan başörtülü kadınların haklarını desteklediklerini vurguladı. İki yıl önce çıkartılan bir yasa ile devlet kurumlarında çalışan başörtülü kadınlara ayrımcılık yapılmak istendiğini ve ülkesinde bu tarz ayrımcılığa asla izin vermeyeceklerini hatırlatarak sözlerine devam etti.

Zehra SİVRİ
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...