Bosna Hersek’te “Dünya Başörtüsü Günü” Etkinliği Düzenlendi

ABD’de yaşayan Bangladeş kökenli Nazma Khan, başörtülü olmasından ötürü öğrenim hayatı ve günlük yaşamında karşılaştığı güçlükler sonrası farkındalık oluşturmak amacıyla, 2013 yılında Dünya Başörtüsü Günü etkinliğini başlattı. Bu yılda, birçok kadının katılımıyla, Bosna Hersek’in kuzeybatısında ki Velika Kladusa şehrinde “Dünya Başörtüsü Günü” etkinliği kapsamında yürüyüş düzenlendi.

Birçok kadının katıldığı yürüyüşü, Bosna Hersek İslam Birliği (Diyanet İşleri Başkanlığı) Velika Kladusa Meclisi düzenledi. Öğle namazı sonrası Şehir Camisi’nden başlayan yürüyüşte ki verilmek istenen ortak mesaj, başörtüsüne karşı ön yargıların yıkılması gerektiğiydi.

İslam Birliği Velika Kladusa Meclisi Aile ve Evlilik Şubesi Koordinatörü Asmira Miljkovic Nadarevic, açıklamasında başörtüsüne olan ön yargıların yıkılması gerektiğini vurgulayarak, “Başörtüsü bizim yaşam biçimimiz. Bu hakkı elimizden kimse almamalı.” diye konuştu.

Yürüyüşe katılanlardan Enisa Velic, uzun yıllar başörtüsü taktığını kaydederek bu hayatta amaçlarımızın olduğunu ve başörtüsünün buna engel olmadığını belirtti ve Velic, “Başörtüsü gururla taşıdığımız ve koruduğumuz bir olgu.” diye ekledi.

İslam Birliği Velika Kladusa Meclisinden Osman Nadarevic ise Bosna Hersek’in devlet kurumlarında çalışan başörtülü kadınların haklarını desteklediklerini vurguladı. İki yıl önce çıkartılan bir yasa ile devlet kurumlarında çalışan başörtülü kadınlara ayrımcılık yapılmak istendiğini ve ülkesinde bu tarz ayrımcılığa asla izin vermeyeceklerini hatırlatarak sözlerine devam etti.

Zehra SİVRİ
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...

Çeviri Makale: Bosna’da ‘Doğu Sorunu’ Tekrar Yükseliyor

Bu yazı, Riada Asimovic Akyol'un New Lines Magazine için...

2021’den 10 Kare: Doğal Afetler, Göçmen Krizleri ve Savaşlar

2021 yılı, göçmen krizlerinden pandemi kısıtlamalarına, doğal afetlerden siyasi...